*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, ویژه حوزه علمیه قم برگزیده, گزارش برگزیده, گزارش ويژه    شماره خبر: ٢٧٨٩٠٣     ٠٨:٣٢ - 1391/06/06     دولتمردان فرصت باقیمانده را از دست ندهند ارسال به دوست     نسخه چاپي


  دولتمردان فرصت باقیمانده را از دست ندهند

  دولتمردان فرصت باقیمانده را از دست ندهند 


  اشاره؛ گرچه برگزاری اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران، تا حدودی هفته دولت را تحت الشعاع قرار داده اما با این حال اهمیت جایگاه و وظایفی که قوه مجریه برعهده دارد، مانع از آن می شود که بی تفاوت از کنار این مساله بگذریم. 

 

 اساسا دولت در ساختار سیاسی کشور ما دارای یک جایگاه ویژه ای است که بر بسیاری از امور و ساحت های مملکتی احاطه دارد.

با توجه به این که دولت کنونی سال پایانی عمر خود را طی می کند، همزمان با هفته دولت، با تنی چند از کارشناسان حوزوی و نیز طلاب و فضلای حوزه ، گپ و گفتی انجام داده و انتظارات و مطالبات آن ها از دولتمردان را جویا شده ایم که ماحصل این تلاش رسانه ای در ادامه می آید؛

ظرفیت های مردمی را به میدان بیاوریم

شریف لکزایی، عضو هیئت علمی گروه اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز با تاکید بر این نکته که دولت در این شرایط تحریم اقتصادی باید بتواند همه ظرفیت های مردمی را در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به کار گیرد، گفت: دولت باید در جمهوری اسلامی ایران در خدمت تحقق اهداف و منافع نظام اسلامی باشد؛ هر دولتی با هر نگاه و سلیقه ای که بر سر کار می آید باید در این راستا گام بردارد و از عملکرد جناحی که منافع عده ای را تامین کند، به شدت بپرهیزد.

قوت دولت و نظام در سایه حمایت های مردمی است

وی همچنین با اشاره به مشارکت و دخالت جدی مردم در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی ایران بیان داشت: کماکان باید مسئولان و دولتمردان به بعد مردم مداری انقلاب اسلامی توجه ویژه داشته باشند و بدانند که استمرار نظام نیز در سایه تداوم پشتوانه و حمایت های مردمی محقق خواهد شد.

همه در خدمت منافع ملی باشیم

عضو انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم تاکید کرد: از این رو دولتمردان باید همواره در خدمت منافع ملی بوده و در جهت تامین حقوق و نیازهای مردم گام بردارند.

وی همچنین با اشاره به جایگاه خاص دولت در ساختار جامعه اسلامی اظهار داشت: یکی دیگر از رسالت ها و کارویژه های دولت اسلامی این است که در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی باید بتواند از امکانات و استعدادهای مردمی به خوبی استفاده کند.

خدمات دولت را نادیده نمی گیریم اما ...!

حجت الاسلام حسن محمدی، از فضلای حوزه با اشاره به رسالت مهم دولت در پیشبرد امور کلان کشوری اظهار داشت: خدمات شایسته دولتمردان در طول سال های اخیر را نمی توان نادیده گرفت و اساسا این کار منصفانه هم نیست اما به هر طریق همان طور که مقام معظم رهبری نیز در دیدار اخیرشان با هیئت دولت فرمودند مسئولان باید به دنبال علاجی برای مشکل تورم و گرانی باشند که این روزها بسیاری از مردم را به سختی انداخته است.

عرصه های فرهنگی فراموش نشود

وی همچنین افزود: البته جدای از مسایل اقتصادی و معیشتی، دولتمردان نباید از توجه به مباحث اساسی فرهنگی نیز به ویژه در بعد تقویت عفاف و حجاب در جامعه غافل شوند.

لزوم تبعیت از سیره رهبری در نقد دولت

رضا صمدی، طلبه پایه هفتم حوزه نیز با بیان این که معیار و ملاک ما در حمایت از دولت، بیانات و رهنمودهای ولی فقیه است، گفت: سیره مقام معظم رهبری همواره بر حمایت از دولت ها در راستای انجام وظایف خود به ویژه در بُعد خدمت رسانی به مردم قرار داشته و البته در کنار این حمایت ها، تذکرات و انتقادات خویش را نیز به طور دلسوزانه و در جای خود مطرح کرده اند که این شیوه باید الگوی عمل ما نیز قرار گیرد.

از نگاه افراط و تفریطی بپرهیزیم

وی همچنین خاطرنشان کرد: متاسفانه گاهی احساس می شود که در این باره افراط و تفریط می شود به این معنی که عده ای در نقد دولت تا آن جا پیش می روند که همه خدمات و دستاوردهای آن را نفی می کنند و از آن سو نیز البته هستند کسانی که کم ترین میزان انتقاد نسبت به دولت را تحمل نمی کنند که هر دو نوع برخورد درست ، منطقی و اسلامی نیست.

رسالت های مهم دولت اسلامی

حجت الاسلام و المسلمین علی اصغر نصرتی، استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که به لطف الهی و در پرتو هدایت های حکیمانه ولایت فقیه، ایران اسلامی هم اکنون در مرحله رشد و بالندگی دوچندان قرار دارد، ابراز داشت: در چنین مرحله تاریخی حساسی، وظایف دولت اسلامی باید تعمیم یابد، به این معنی که دولت باید خود را از تقید به مکان و جمعیت خاص رها کرده و نسبت به عموم مسلمین منطقه و جهان دغدغه داشته باشد تا بتواند به رسالت های تاریخی خود جامه عمل بپوشاند.

مقاوم سازی اقتصاد؛ وظیفه ای بر دوش دولت

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی همچنین با اشاره به این که رشد و بالندگی در راستای اصول و معیارها بر عهده مسئولان و رهبران جامعه است، گفت: نام گذاری سال ها از سوی رهبر معظم انقلاب، دقیقا در همین راستا بوده تا با روش های مقاومتی نظام و دولت کارآمد شده و بتواند اصول و معیارهای والای انقلاب را محقق کند.

لزوم همدلی مردم و دولتمردان

وی در ادامه با تاکید بر این که امروز دولت اسلامی ، تکالیف و رسالت های بسیار مهمی بر دوش دارد، خاطرنشان کرد: بدون تردید، رشد و بالندگی مملکت در سایه همدلی همه مردم و کارآمدی مسئولان صورت می گیرد و مهم آن است که دولتمردان ضمن پایداری بر اصول و معیارهای دینی به امر خدمت رسانی پرداخته و رفاه را برای مردم به ارمغان آورند.

هدایت به سمت آرمان ها و فضایل

 دکتر مرتضی یوسفی راد ، کارشناس حوزوی در عرصه اندیشه سیاسی نیز با بیان این که دولت در اندیشه و تفکر اسلامی دارای جایگاه مهم و بزرگی است، اظهار داشت: تمام ارزش هایی که در مبانی دینی و سنت فلسفی ما وجود دارد، به واسطه دولت قابلیت تحقق می یابد ؛ البته منظور دولت هدایتگر به سمت آرمان ها و فضایل انسانی است که به تحقق زندگی مطلوب در جامعه کمک می کند.

وی با تاکید بر این که دولت می بایست در راستای تحقق ارزش های تفکر دینی و اسلامی در جامعه تلاش کند، گفت: با توجه به آمیختگی دین و سیاست، در تفکر اسلامی دولت باید بیش از همه خود را مقید به رعایت احکام شریعت بداند تا این جایگاه در بین مردم سست و ضعیف نگردد.

جلوگیری از اشاعه مسایل ضداخلاقی؛ تکلیفی بر عهده دولت

این کارشناس مسایل سیاسی، یکی از رسالت های مهم دولت اسلامی را پیشگیری از پیدایش و رشد مسایل ضداخلاقی در جامعه عنوان کرد و افزود: دولت باید اقداماتی انجام دهد تا از اشاعه ضدارزش هایی همچون رشوه، بداخلاقی، دروغ، چاپلوسی، تملق و ... در سطح جامعه جلوگیری به عمل آید.

وی همچنین یادآور شد: اهتمام نسبت به پیشگیری و ممانعت از رشد فساد اخلاقی ، رفتاری و مدیریتی نیز که متاسفانه در جامعه ما زیاد است، از دیگر نکات ضروری است که یک دولت کارآمد در جامعه اسلامی می بایست به آن توجه داشته باشد.

دولتی ها، فرصت یکساله را غنیمت بشمارند

حجت الاسلام و المسلمین حسینی از مبلغان باسابقه حوزه نیز با اشاره به این که دولت کنونی در سال پایانی خدمت خود قرار دارد، ابراز داشت: همان طور که مقام معظم رهبری نیز چند روز پیش در دیدار رییس جمهور و وزرا با ایشان فرمودند در همین مدت باقی مانده می توان کارهای بسیار بزرگی انجام داد به شرطی که دولتمردان قدر این فرصت گذرا را بدانند.

لزوم تلاش برای بسترسازی اقتصاد مقاومتی

وی اضافه کرد: حضرت آقا در همین دیدار با اشاره به اهمیت توجه همه مسئولان به اقتصاد مقاومتی از دولت خواستند که زمینه ها و بسترهای تحقق این اقتصاد را فراهم کرده و به ویژه با ریخت و پاش ها و مفاسد اقتصادی به طور جدی برخورد کنند.

ایجاد رفاه و رفع فقر در پرتو اقتصاد عادلانه

قاسم مرتضایی، طلبه پایه پنجم حوزه که خود در دانشگاه رشته اقتصاد خوانده است، در بیان نظر خود گفت: بر اساس یکی از بندهای اصل سوم قانون اساسی ، تلاش در مسیر ایجاد اقتصاد صحيح و عادلانه برطبق ضوابط اسلامي با هدف ايجاد رفاه و رفع فقر، یکی از مهم ترین رسالت های دولت به عنوان قوه مجریه کشور است.

لزوم چاره جویی برای حل مشکلات معیشتی

وی همچنین بیان داشت: در این راستا دولتمردان باید به دور از شعارزدگی و با نگاه کارشناسی به چاره جویی برای حل مشکلات مردم به ویژه از نوع معیشتی آن همت بگمارند؛ البته این سخن به آن معنا نیست که دولت در مسیر غیرکارشناسی گام برمی دارد بلکه تاکیدی است که بیش از پیش در این باره تلاش کند و گرنه مردم هیچ گاه خدمات خوب دولت به ویژه در بعد ساخت و ساز مسکن را فراموش نمی کنند.

دولتمردان با مظاهر فساد، مقابله جدی کنند

وی در خاتمه سخنان خود بیان داشت: نکته حایز اهمیت دیگر آن است که دولت باید در کنار فراهم کردن رفاه اقتصادی باید براي رشد فضايل اخلاقي در جامعه برپایه ایمان و تقوا برنامه ریزی جدی داشته باشد و با مظاهر فساد چه اخلاقی و چه اداری و سیاسی مقابله نماید.

8/313


 


خروج
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir