*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه بین الملل, گزارش, بین الملل برگزیده    شماره خبر: ٣٠٨١٤١     ١٠:٥٤ - 1391/09/28     گزارشی از سومین همایش علماء شیعه مقیم آلمان + تصاویر ارسال به دوست     نسخه چاپي


  گزارشی از سومین همایش علماء شیعه مقیم آلمان + تصاویر

  گزارشی از سومین همایش علماء شیعه مقیم آلمان + تصاویر 


  سومین همایش علماء شیعه مقیم آلمان با حضور بیش از پنجاه نفر از علما در مرکز اسلامی هامبورگ برگزار گردید. 

 

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری حوزه، این همایش که همه ساله جهت تبادل نظر پیرامون مهمترین مباحث مربوط به تبلیغ و مسائل مهم اسلامی در مرکز اسلامی هامبورگ تشکیل می گردد با حضور بیش از پنجاه نفر از علمای مقیم آلمان تشکیل شد.

 در این همایش یک روزه ابتدا حجت الاسلام و المسلمین معصومی معاون مرکز اسلامی هامبورگ و دبیر همایش ضمن خوش آمد گویی به حضار دربارۀ اهداف این همایش و برنامه های آن مطالبی را بیان فرمود. وی اهداف این همایش را لزوم تعامل و هم فکری عالمان شیعی در انجام وظایف،آشنایی با فعالیتهای مختلف علماء، آشنایی بیشتر روحانیون با یکدیگر، اطلاع از مهمترین مسائل مربوط به اسلام در آلمان و بالاخره برطرف کردن مشکلات مربوط به روحانیون بیان داشت.

* طرح اسلام انحرافی و لائیک توسط رسانه های غربی

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین رمضانی رئیس مرکز اسلامی هامبورگ بیان داشت: طرح اسلام انحرافی و لائیک توسط رسانه های غربی و همچنین عدم شناخت صحیح غرب از باورهای شیعی، وظیفه عالمان دینی را در هدایت مردم و ابلاغ کلام اسلامی بسیار خطیر می سازد.

وی بر لزوم شناخت صحیح و جامع مخاطبین اشاره نموده و توجه به مخاطبینی که به مساجد نمی آیند را مورد تأکید قرار داد.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ افزود: امروزه به علت عدم فعالیت جامع و کامل از سوی متخصصین، متأسفانه فرصت برای طرح اسلام روشنفکرانه و التقاطی برای افراد غیر متخصص فراهم شده است لذا باید به شدت مراقب اینگونه امور بود.

* لزوم دفاع عاقلانه از گزاره های دینی

وی دفاع عاقلانه از گزاره های دینی را یکی از مهمترین راهکارهای خنثی کردن اینگونه تفکرات التقاطی دانست و در این راه تبلیغ چهره به چهره را یکی از شیوه های مهم و مؤثر تبلیغی معرفی کرد.

 سخنران پس از وی، و میهمان ویژه این برنامه حجت الاسلام و المسلمین عاملی امام جمعه اردبیل و نماینده مجلس خبرگان رهبری بود که در سخنانی توجه عالمان دینی به تزکیه و مراقبت خویش در کنار فعالیتهای تبلیغی برای دیگران را مورد تأکید قرار داد و اخلاص در عمل را یکی از عوامل مهم تأثیر گذاری بر دیگران دانست.

وی با اشاره به اینکه علمای دینی مسئول دین مردم هستند مهمترین وظیفه عالمان را علاوه بر تبلیغ، تبیین عالمانه و عاقلانه باورهای دینی برشمرد.

 * بهترین راهبرد عالمان دینی برای گسترش اسلام چیست؟

وی با بیان اینکه امروزه تبلیغ دین باید با خرد جمعی و با برنامه صورت بپذیرد، سیره منطقی و عاطفی اهل بیت علیهم السلام را بهترین راهبرد عالمان دینی در گسترش اسلام دانست و در پایان با تأکید بر لزوم بهره گیری از فضاهای مجازی، تشکیل کلاسهای اسلامی در عرصه سایبر را گوش زد نموده و بر وجود مرجعی برای رجوع تازه مسلمانان برای فهم مسائل اسلامی و پاسخ به سؤالات و شبهات خود تأکید نمود.

* 18 ماه کار تخصصی در زمینه اوقات شرعی در آلمان

 در ادامه برنامه حجة الاسلام والمسلمین شاه آبادی مسئول امور فرهنگی مرکز اسلامی هامبورگ گزارشی از آخرین دست آوردهای تحقیقات مفصل 18 ماهه مرکز اسلامی در جهت به دست آوردن اوقات شرعی در شهرهای مختلف آلمان را ارائه داد.

وی اظهار داشت: مرکز اسلامی هامبورگ در طول یک سال و نیم گذشته با تشکیل کمیته ای تخصصی مشتمل بر چندین نفر از متخصصین نجوم و اساتید دانشگاهی و چند نفر از علماء دینی و همچنین با همکاری رصدخانه های آلمان توانسته است اوقات شرعی شهرهای آلمان و همچنین دیگر شهرهای کشورهای اروپایی را استخراج نماید. این کار با مشارکت مستقیم دانشکده ژئوفیزیک دانشگاه تهران و رصدهای متمادی در شبهای مختلف توسط کارشناسانی که به همین منظور از ایران به آلمان آمده بودند صورت گرفته است.

* حجیت نظر مرکز اسلامی هامبورگ در خصوص اوقات شرعی

حجت الاسلام شاه آبادی با اشاره به خصوصیت خاص اوقات شرعی در شمال اروپا بواسطه وجود شبهای سفید در آن، با نشان دادن فیلم مربوط به رصدهای صورت گرفته اعلام داشت: از نظر مرکز اسلامی هامبورگ اوقات منتشر شده از مرکز اسلامی قابل استناد و دارای حجیّت شرعی است.

 در نوبت عصر این همایش، شرکت کنندگان هر یک به طرح مباحث مربوط به تبلیغ و امور مربوط به روحانیون پرداختند و در انتهاء نیز حجة الاسلام و المسلمین معصومی معاون مرکز اسلامی و دبیر همایش در سخنرانی خود ضمن تأکید بر لزوم پرهیز از هرگونه اختلاف میان مسلمانان و شیعیان در مسائل مختلف، توجه کردن به مناسبتهایی که مربوط به مسلمانان نیست برای بدست آوردن فرصت در جهت تبلیغ معارف اسلامی را یکی از وظایف مهم عالمان دینی دانست و با تأکید بر لزوم تعامل با مراکز دولتی آلمان، قرارداد حکومتی میان مسئولین دولتی ایالت هامبورگ با شورای مسلمانان را یکی از الگوهای موفق این نوع تعامل برشمرد.

وی با اعلام برپایی سومین همایش تقریب مذاهب اسلامی در مرکز اسلامی هامبورگ با عنوان " اسلام و جهانی سازی " را به عنوان فرصتی برای ارائه نظرات و تحقیقات علمای اسلامی در این زمینه معرفی کرد و در پایان با بیان جمع بندی کلیه نظراتی که در این همایش از طرف سخنرانان و شرکت کنندگان ارائه شده بود در چهل مورد پایان سومین همایش علمای شیعه مقیم آلمان را اعلام داشت.


 


خروج
پنج شنبه ٠٨ آبان ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir