*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, استانها, گزارش ويژه, پربازدیدها , استانها تهران, انتخابات 92    شماره خبر: ٣٢٠٩٠٩     ٠٩:٢٢ - 1392/03/18     علمای تهران: انتخابات ریاست‌جمهوری عرصه آزمون و خطا نیستتا انتخابات با علمای بلاد(5) ارسال به دوست     نسخه چاپي


  علمای تهران: انتخابات ریاست‌جمهوری عرصه آزمون و خطا نیستتا انتخابات با علمای بلاد(5)

  علمای تهران انتخابات ریاست‌جمهوری عرصه آزمون و خطا نیست 


  در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری، فرصت آزمون و خطا نداریم و مردم می‌بایست با بصیرت کامل کسی را انتخاب نمایند که ضمن تسلط بر اوضاع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور مرد بحران‌ها باشد و عرصه‌‌های مختلف مدیریتی را طی نموده باشد. 

 

چند تن از علما و فضلای استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه با تاکید برحضور آگاهانه و با بصیرت مردم در انتخابات بیان داشتند: در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری، فرصت آزمون و خطا نداریم و مردم می‌بایست با بصیرت کامل کسی را انتخاب نمایند که ضمن تسلط بر اوضاع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور مرد بحران‌ها باشد و عرصه‌‌های مختلف مدیریتی را طی نموده باشد.

*منتخب آینده معیشت مردم را اصلاح نماید 

آیت الله طاهری شیرازی گفت: رئیس جمهور منتخب باید خود را نسبت به اصلاح اوضاع اقتصادی- معیشتی مردم ملزم دانسته و به قولهایی که به آنان می دهد جامه عمل بپوشاند.

 تولیت حوزه علمیه حضرت حجت بن الحسن(عج) تهران با اشاره به اهمیت مسئله انتخابات در این برهه حساس زمانی ابرازداشت: ملت فهیم ما همواره در امور مختلف پای تکلیف خود نسبت به نظام و رهبری ایستاده اند و هیچگاه صحنه را برای خودنمایی دشمن رها نکرده اند و این جریان مسئولیت، مسئولان را در برطرف نمودن مشکلات و نیاز های آنان سنگین تر می کند.

وی با بیان اینکه رییس جمهور باید شخصیتی مذهبی، مومن، متعهد و ولایی باشد افزود: سرنوشت هفتاد میلیون مسلمان انقلابی باید به دست کسی سپرده شود که منافع و مصالح کشور را بر منافع خود مقدم بداند و در راستای اجرای احکام نورانی اسلام تلاش وافری از خود نشان دهد، زیرا اجرای صحیح احکام الهی متضمن اجرای عدالت، پیشرفت، آزادی و رفاه در سطح جامعه می گردد.

*رضایت ملّت در جهت رضایت الهی قرار دارد

 تولیت حوزه علمیه حضرت حجت بن الحسن(عج) تهران در ادامه با انتقاد از نوسانات موجود در بازار و گرانی برخی کالاهای اساسی و تامین مایحتاج عمومی مردم ابراز داشت: مردم از مسئولین و به ویژه رییس جمهور منتخب انتظار دارند نسبت به  نیازهای اساسی و مایحتاج عمومی آنها اهتمام بیشتری ورزند و در برخورد با متخلفین از خود شدّت عمل نشان دهند.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید در عرصه اقتصادی نظارت کاملی بر امور داشته باشد خاطرنشان کرد: رئیس جمهور منتخب باید خود را نسبت به اصلاح اوضاع اقتصادی- معیشتی مردم ملزم دانسته و به قولهایی که به آنان می دهد جامه عمل بپوشاند.

 آیت الله طاهری شیرازی با اشاره به اینکه کاندیدایی که تظاهر به دینداری می کند درنزد مردم جایگاهی ندارد گفت: منتخب ملت باید فردی صالح و دارای اخلاص در عمل  بوده وسیاستگذاری هایش با انگیزه ای الهی و در جهت خشنودی ملت و رضای خدا باشد.

*حامی مستضعفین باشد

  تولیت حوزه علمیه آیت الله جلالی خمینی تهران نیز در این گفت‌وگو گفت: رئیس جمهور آینده باید برای ترویج و تداوم ارزشهای انقلابی بویژه حمایت از قشر مستضعف و محروم جامعه برنامه عملیاتی داشته باشد.

آیت الله حیدر علی جلالی خمینی ابراز داشت: توقع و انتظار ملت از نامزدهای انتخاباتی این است که پس از پیروزی در انتخابات به اقوال و پیمان هایی که با مردم بستند پایبند باشند و خود را نسبت به آنچه که معمار کبیر انقلاب(ره) در خصوص ولایتمداری، توجه به قشر مستضعف، محروم و پا برهنه عنوان نموده بود موظف و ملزم بدانند.

وی با بیان اینکه حضرت امام(ره) همواره بر پشتیبانی ازقشر ضعیف و محروم جامعه تاکید داشتند افزود: رسیدگی به وضع مردم مستضعف از اهداف اولیه انقلاب اسلامی بوده و امام خمینی(ره) در صحیفه نور خطاب به مسئولین گفتند: دولت و مجلس باید خود را نسبت به محرومین و مستضعفین جامعه مسئول بدانند، زیرا آنها ولی نعمت هستند و این انقلاب به برکت رشادتهای همین اقشار ضعیف به پیروزی رسیده است و همچنین تداوم و نگهداری آن در گروحمایت بی شائبه همین اقشار مستضعف است.

 تولیت حوزه علمیه آیت الله جلالی خمینی تهران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری افزود: از میان نامزدهای انتخاباتی باید کسی را انتخاب نمود که نقاط مثبت روسای جمهور گذشته را داشته باشد و درضمن از نقاط ضعف آنان عاری باشد.

* به موازین اسلامی پایبند باشد

امام جماعت مسجد احمدیه نارمک تهران با بیان اینکه رییس جمهور باید به موازین اسلامی و رای مردم و قانون اساسی احترام بگذارد افزود: اکنون سی و چند سال از انقلاب می گذرد و نظام باید تاکنون نیروهای زبده و کارآمد خود را شناخته باشد و در اجرای الگوی عملی پیشرفت و توسعه از تمام ظرفیتهای موجود بهره مند گردد.

وی افزود: امروز دیگر به هیچ وجه عرصه ریاست جمهوری، عرصه آزمون و خطا و امتحان نیست، زیرا انقلاب ما از تجربه عظیم سی ساله بهرمند است و شرایط برای تدبیر صحیح امور نسبت به گذشته خیلی بیشتر فراهم است و مردم باید تغییرات و پیشرفتها را بطور ملموس در زندگی روزمره خود احساس نمایند.

*شجاع و با تدبیر باشد

وی در ادامه ضمن تبیین برخی ویژگیهای اساسی رئیس جمهور اسلامی اظهار داشت: سازماندهی و ساماندهی امور ملت نیاز به برنامه ریزی و تدبیر کارشناسانه دارد و برای این امر خطیر باید از تمام ظرفیتهای انسانی، سخت افزاری و نرم افزاری موجود استفاده کرد.

آیت الله جلالی خمینی تشریح کرد: کسی که در منصب ریاست جمهوری تکیه می زند باید در دفاع از حقوق ملت چه در عرصه های داخلی و در برابر مفسدان اقتصادی و همچنین در عرصه های بین المللی و در برابر دولتهای تمامیت خواه قوی و مستحکم عمل کند.

*کاندیداها صداقت در رفتار و گفتار داشته باشند

مدیر حوزه علمیه استان تهران نیز گفت: رییس جمهور آینده باید علاوه بر تقوای فردی، از تقوای اجتماعی نیز برخوردار باشد و کاندیدایی که این دو را داشته باشد برای خدمتگزاری اصلح است.

حجت الاسلام والمسلمین سید باقر خسرو شاهی با اشاره به اهمیت صداقت کاندیداها درتبلیغات انتخاباتی ابرازداشت: کسیکه می خواهد با هدف خدمت به مردم وارد صحنه انتخابات بشود، باید از هم‌اکنون با مخاطبان خود ارتباط سالم و موثر را برقرار نماید و این مهم تنها زمانی میسّر است که این افراد به طور شفاف واقعیات را به  مردم بگویند وهیچگاه چیزی را از ملت پنهان نکنند و در واقع صداقت در رفتار، گفتار و سیره آنان پدیدار باشد.

وی افزود: اعتقاد به اهداف و آرمانهای اسلام، انقلاب اسلامی و امام(ره) از جمله اصول اساسی است که تمامی کاندیدا ها باید به آن پایبند باشند و با تأسی از آن در جهت پیشرفت و آبادانی کشور و مبارزه با مظاهر فساد گام بردارند.

عضو شورای مدیریت حوزه تهران در ادامه تاکید کرد: هر فردی در نظام اسلامی فارغ از شخصیت حقیقی و حقوقی، دارای یک "هویت دینی" است که بواسطه آن خود را ملزم به حضور در عرصه انتخابات و حمایت از نظام می داند و به اعتقاد بنده مسئولین باید قدر این ملت مومن و همیشه در صحنه را بدانند و جهت ایجاد رفاه حال آنان اقدامات لازم و تلاش بی وقفه داشته باشند.

*در مسیر روش امام علی(ع) باشد

 حجت الاسلام والمسلمین خسرو شاهی با بیان اینکه باید روش حکومتی مولا علی(ع) را به مردم نشان داد افزود: حکومت اسلامی بایداز ویژگیهای حکومت نبوی و علوی  برخوردار بوده تا مردم را با اهداف و خط مشی ها همراه کند و اعتماد آنان را در راستای خدمت به دین و احقاق حقوق ملت جلب نماید.

وی در ادامه با اشاره به دوران هشت ساله دفاع مقدس ابراز داشت: بر کسی پوشیده نیست که در ایّام جنگ، ملّت ایران چگونه و با چه شوق و اشتیاق وافری به دعوت رهبر خود لبیک گفتند و وارد جبهه های حق علیه باطل شدند، چرا که همه این جنبشها، جوشش ها و جانفشانی ها ثمره وحدت و اعتماد مردم نسبت به مسئولین نظام بود.

عضو شورای مدیریت حوزه علمیه تهران تاکید کرد: نامزد انتخاباتی که با نیّت خدمت به مردم و نظام وارد عرصه اجرایی کشور می شود، باید پیش از هر چیز از سابقه اجرایی مطلوب و صفای باطن نیک برخوردار باشد، تا بدین وجه بتواند با استفاده از تجربیات خود جهت برون رفت از مشکلات تدابیر لازم را بیاندیشد و همچنین از پشتیبانی و حمایت ارزشمند ملت برخوردار باشد.

* لازمه خلق حماسه سیاسی بزرگ

وی با بیان اینکه مردم همواره نسبت به کاندیدای مومن، متعهد و متخصص گرایش معنوی دارند افزود: ملت متعهد ایران ظرفیت و پتانسیل شرکت گسترده در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری را همچون دوره های قبل دارند، امّا این موضوع به تنهایی برای خلق یک "حماسه سیاسی بزرگ" کافی نیست، زیرا این جریان یکطرف قضیه است و طرف دیگر آن میزان صداقت، سطح عملگرایی، سطح موفقیت، سابقه اجرایی مطلوب، کارنامه اجرایی و برخورداری از سلامت نفس یک نامزد انتخاباتی می باشد تا بتواند جاذبه حضور مردم در پای صندوق های رأی را ایجاد نماید.

*منویات رهبری را محقق سازد

تولیت مدرسه علمیه شیخ عبدالحسین تهران با تاکید بر اینکه رییس جمهور باید شخصیتی ولایتمدار و متعهد باشد اظهار داشت: رییس جمهور اسلامی باید گرایشات کلان خود را در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین المللی با توجه به نظرات و منویّات رهبر معظم انقلاب منطبق نماید تا دچار انحراف از اصول و مبانی اسلامی نشود و در مسیر عزّت ملت گامهای موثری بردارد.

وی در ادامه افزود: رهبر معظم انقلاب در واقع به عنوان نماینده ملت در راس هرم نظام قرار گرفته است و ایشان همواره نیازها، مشکلات ومطالبات مردم را با دقت نظر و ریز بینی منحصر بفرد و همچنین ارائه راهکارهای عملیاتی به مسئولین گوشزد می کند که رسیدگی به این موارد باید از سوی مسئولین مورد اهتمام قرار گیرد.  

حجت الاسلام والمسلمین خسرو شاهی با اشاره به سخنان رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی در خصوص اهمیت به ولایت فقیه در دوره غیبت امام معصوم(ع) گفت: همانگونه که امام(ره) فرمودند؛ پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد، ملت ما اعم از مسئولین و مردم باید توجه به این مسئله را جدّی بگیرند و به خصوص در عرصه انتخابات به آن پایبند باشند. 

*مرد بحران‌ها باشد

مدیر حوزه علمیه تهران با اشاره به اینکه رییس جمهور اسلامی باید دارای ویژگیهای متناسب با بالاترین جایگاه اجرایی کشور باشد افزود: کسیکه می خواهد در پست ریاست جمهوری به مردم خدمت کند باید پیش از این از سابقه مدیریت کلان در سطوح مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برخوردار باشد و به تعبیر دیگر سابقه مواجه با بحران و عبور از سخت ترین مرحله از جریانات ناگوار را در کارنامه خود داشته باشد، تا بتواند زمام یک ملّت را به دست گیرد.

وی با بیان اینکه رییس جمهور باید شخصیتی صالح، صبور، حلیم و متقّی   باشد افزود: رییس جمهور انتخابی باید علاوه بر تقوای فردی، از تقوای اجتماعی نیز برخوردار باشد و کاندیدایی که این دو را داشته باشد برای خدمتگزاری اصلح است، زیرا سیاستگذاری هایش منطبق با دستورات اسلام و در جهت ریشه کن نمودن فقر، گناه و جهل  از سطح جامعه می باشد.

وی در پایان افزود: کسیکه در طول زندگی اش سابقه خدمت بی شائبه به مردم و زندگی مبتنی بر دستورات اسلامی را داشته و شخصیتی مردمی باشد، هیچ گاه نیاز به تبلیغ و هیاهوی انتخاباتی و به راه انداختن میتینگ و کارناوال سیاسی ندارد.

* شاخص های کاندیدای اصلح 

حجت لاسلام والمسلمین سید محمود مجد گفت: رئیس جمهور و هیئت دولت منتخب باید در اندیشه بهبود وضعیت اقتصادی مردم و اصلاح امور جامعه بدون در نظر گرفتن منافع طبقه خاص باشند.

 تولیت حوزه علمیه باقرالعلوم تهران  ابراز داشت: افرادیکه نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شوند باید ضمن احراز صلاحیت دینی از سابقه اجرایی مطلوب نیز بهره مند باشند، به گونه ای که مردم طعم شیرین خدمت را از دوران تصدی آنان بر امور چشیده باشند و گرنه آزموده را آزمودن خطاست.

*فراجناحی باشد

وی با بیان اینکه منصب ریاست جمهوری جایگاه تسویه حسابهای شخصی، جناحی و سیاسی نیست افزود: کاندیدا ها  باید نسبت به این مسئله واقف باشند که در صورت     پیروزی در عرصه انتخابات نباید وقت و منابع ملی را هزینه درگیریهای گروهی، سیاسی و حزبی خود کنند  زیرا آنان با رای ملت بعنوان نماینده ملت بر امور تسلط می یابند، پس باید به فکر مسائل و مشکلات کلان مطرح در سطح کشور باشند.

این استاد اخلاق در ادامه با تاکید بر اینکه فرد منتخب ملت باید شخصیتی فراجناحی باشد افزود: شخص رئیس جمهور باید از کینه ورزی در تصمیمات مصون باشد وسیاستگذاری های او در راستای منافع ملت و به دور از حب و بغض های جناحی باشد.

وی با اشاره به اینکه فرد منتخب ملت باید عملگرا و دارای سابقه اجرایی مناسب باشد اظهار داشت: رئیس جمهور و هیئت دولت منتخب باید در اندیشه بهبود وضعیت اقتصادی مردم و اصلاح امور جامعه بدون در نظر گرفتن منافع طبقه خاص باشند.  

*توصیه‌های مراجع و رهبری را جدّی بگیرد

حجت‌الاسلام والمسلمین مجد با تاکید بر مشارکت عمومی مردم در یازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی باید همچون ادوار گذشته توصیه ها و رهنمود های مراجع معظم تقلید و مقام معظم رهبری را در انتخاب اصلح مدّ نظر قرار دهند تا با انتخاب شایسته ترین، در حرکت رو به پیشرفت و تکامل مملکت تسریع حاصل گردد.

وی در ادامه افزود: صداقت در کلام و رفتار و همچنین رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی نامزدها از مهمترین ویژگیهای این افراد می باشد، برای اینکه نگاه بسیاری از ابرقدرتها و بدخواهان این انقلاب به این انتخابات و جریانات و حواشی آن دوخته شده است، پس همه باید با کمک و همدلی از این امتحان سرنوشت ساز پیروز و سربلند بیرون آییم.  

*تقدیر از صدا و سیما

تولیت حوزه علمیه باقرالعلوم تهران ضمن انتقاد از نحوه تبلیغات در دوره های گذشته افزود: متاسفانه در دوره های قبل گاهاً دیده می شد که برخی جریانات فضای شهر را مملو از پوستر ها و بنرهای تبلیغاتی می کردند که این در واقع ذهنیت مردم را نسبت به آن افراد تخریب می کرد اما بحمدالله در حال حاضر فضای مثبت و سازنده ای در جریان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حاکم شده است جا دارد در این رابطه از فعالیت شبانه روزی دست اندرکاران سیمای جمهوری اسلامی بخاطر ایجاد فضای رقابتی سالم تشکر و قدردانی کرد.   


 


خروج
پنج شنبه ٠٨ آبان ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir