*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, گزارش, گزارش ويژه    شماره خبر: ٣٣٠٦٢٤     ١٢:٢٨ - 1392/08/25     نرمش قهرمانانه از نگاه فضلای شیعه و سنیخبرگزاری حوزه بررسی کرد ارسال به دوست     نسخه چاپي


  نرمش قهرمانانه از نگاه فضلای شیعه و سنیخبرگزاری حوزه بررسی کرد

  نرمش قهرمانانه از نگاه فضلای شیعه و سنی 


  خبرگزاری حوزه، نرمش قهرمانانه و انعطاف در حوزه دیپلماسی به چه معناست و چه ابعادی را شامل می‌شود؟ اقتضائات و ملزومات نرمش قهرمانانه که از سوی رهبر انقلاب مطرح شده چیست؟ 

 

خبرنگار خبرگزاری حوزه در کرمانشاه طی گفتگو با چند تن از طلاب و فضلای اهل سنت و شیعه مضامین نرمش قهرمانانه را بررسی کرده است.                                    

( نرمش قهرمانانه ) راهبرد ارتباط با دنیا

حجت الاسلام قدرتی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه آزاد کرمانشاه، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در کرمانشاه برای تبیین این بیان مقام معظم رهبری، اظهارداشت: بحران‌های سیاسی و اقتصادی دولت فدرال آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین تحریم‌هایی که به ناحق علیه کشور ما، در عرصه بین‌الملل وضع شده‌اند، از جمله موارد مهم مورد نظر  مقام معظم رهبری برای ارائه حکیمانه این راهبرد سیاسی می‌باشد.

این مقام مسئول با اشاره به این‌که معظم له در به‌کارگیری از کلمه (نرمش) انعطاف خاصی را در نظر داشته‌اند،گفت: قهرمانانه به این معناست که کشور ایران هیچ‌گاه از حق مسلم خود در بخش انرژی هسته ای نمی‌گذرد، فعالیت خود را متوقف نخواهد کرد؛ نرمش هم به این معناست که ما به‌دنبال سلاح هسته‌ای، جنگ و جنگ افروزی و کشتار مردمی نبوده و نیستیم، چنان‌چه رئیس جمهور کشورمان خطاب به آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا گفت: به‌جای این‌که گزینه‌های نظامی را روی میز بگذارید و حرف از تهدید و جنگ بزنید، حرف از صلح بزنید، همان‌طور که ما این نرمش را در مقابل دنیا داریم.

وی همچنین مهم‌ترین  بعد طرح راهبرد سیاسی (نرمش قهرمانانه)  را راه‌حلی در جهت ارتباط کشور ما با دنیای بیرون عنوان کرد و افزود: کشور ما در عین حال که سرجنگ و جنگ افروزی با هیچ کشوری را ندارد، اما هیچ‌گاه ازموضع اقتدار و عزت خود نیز عقب نشینی نخواهد کرد.

حجت الاسلام قدرتی در پاسخ به این سوال که آیا این سیاست یک نوع عقب‌نشینی محسوب می‌شود یا خیر؟ تصریح کرد: در صورت حفظ اقتدار، قدرت و عزت کشورمان و ارتباط آن با دنیای بیرون، مطمئناً به‌کارگیری این راهبرد سیاسی، نه تنها عقب نشینی محسوب نمی‌شود، بلکه مترادف با تنش‌زدایی و دور کردن جنگ و کشتار مردمی خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود توحید، ولی محوری، وحدت و همدلی مردم و تلاش مداوم و مستمر مسئولین را از جمله اصول مهم در دوام و استمرار نظام و انقلاب اسلامی مطرح کرد و ابراز داشت: نظام ما یک نظام توحیدی و خدایی است، لذا با وحدت، همدلی و داشتن اهداف مشترک، نباید بگذاریم گوناگونی سلایق، باعث ایجاد تنش و اخلال در رسیدن به هدف بزرگ که همان اعتلای کلمه توحید و الله در سطح دنیا است، شود.

به‌گفته‌ حجت الاسلام قدرتی، در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث ایجاد تنش درکشورهایی چون مصر شده، نداشتن رهبر دینی واحد است؛ در صورتی‌که که از برکات مهم انقلاب و نظام ما، داشتن ولی ففیه و ولی امر مسلمین است که موجبات استحکام نظام جمهوری اسلامی ایران را فراهم کرده است.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به بخشی از منویات رهبرمعظم انقلاب اسلامی مبنی براین‌که" چنان‌چه تا کنون از همه دولت ها حمایت کرده‌ام از دولت آقای روحانی نیز حمایت می‌کنم" نشان از این است که همه ما باید همدل و همگام با تلاشی مستمر و مداوم، چرخ انقلاب را به یاری خداوند متعال و آقا امام زمان (عج) بچرخانیم. 

"نرمش قهرمانانه" تلاش های دشمنان نظام را در نطفه خفه کرد

ماموستا محمدی، امام جمعه اهل سنت کرمانشاه نیز در خصوص این‌که چرا این راهبرد سیاسی از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته، گفت: از برکات نظام جمهوری اسلامی ایران، رهبری بصیر و فقیه آگاه به زمان است که با اشراف و آگاهی براوضاع مسلمین و جامعه اسلامی و هم‌چنین تشخیص مصالح و منافع آن و تطابق حکمت و عزت اصول اسلامی با قواعد جهانی، راهبرد سیاسی نرمش قهرمانانه را که نمایی از ثبات و اعتلای نظام است.

وی در ادامه تصریح کرد: همان‌گونه که می‌دانیم سال‌هاست که غرب با حجم وسیعی از تحرکات رسانه‌ای، سیاسی و دیپلماسی خود، هزینه‌های بسیاری کرده‌اند تا شاید به گمان خود، چهره‌ای خشن و ناسازگار از ایران نشان دهند، اما رهبر معظم انقلاب با بینش بلند خویش، با ارائه راهبرد نرمش قهرمانانه، بسیاری از تلاش های دشمنان نظام را در نطفه خفه کردند؛ این سیاست که به‌خوبی از سوی دستگاه دیپلماتیک و با درایت و اشراف ریاست جمهوری، با قوت به مرحله اجرا در آمده، نه‌تنها حرکتی به‌سمت عقب نشینی نیست، بلکه به اذعان تمام رسانه‌های بانفوذ غرب  و عرب ، تنش زدایی، وحدت گرایی و همگامی با حرکت‌های مردم سالارانه را به جهانیان ثابت نموده است.

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه خاطرنشان ساخت: بصیرت و آگاهی رهبر معظم انقلاب و بررسی دقیق بر اساس منافع و مصالح نظام و جامعه اسلامی از سوی ایشان، با زمان شناسی هوشمندانه و نیز توصیه‌های ایشان  به دولت‌مردان در ارائه چهره واقعی نظام اسلامی بر پایه حکمت و عزت، استمرار سیاست های قدرت‌مندانه نظام را تضمین نموده و پشتیبانی و همراهی همیشگی دولت‌مردان، می‌تواند به دوام و استمرار این اهداف عالی نظام ختم شود.

وی در تبیین معنی این نرمش و انعطاف در حوزه دیپلماسی گفت: دستگاه دیپلماسی ارائه دهنده واقعیت‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و نیز اصول و اهداف عالی نظام به زبان دیپلماتیک برای آشنایی جهانیان است و تکلیف این دستگاه هم از سوی رهبر به روشنی مشخص گردیده، لذا بسیاری از دشمنان مترصد بهره‌برداری‌های غیر واقعی از تحرکات دستگاه دیپلماسی است، بنابراین مراقبت از شیوه‌های اصولی در راهبردهای گفتگو و دیپلماسی باید مورد توجه قرار گیرد. 

"نرمش قهرمانانه" الگویی از زندگی امام حسن مجتبی(ع)

حجت الاسلام یاوری، مدرس حوزه و دانشگاه و دکترای تاریخ نیز جملات مقام معظم رهبری در خصوص "نرمش قهرمانانه"  را ناظر بر یک واقعه تاریخی در اسلام دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب با الگوپذیری از راهبرد سیاسی امام حسن مجتبی(ع)، در صدر اسلام، نسخه‌ای جدید برای دنیای معاصر با محوریت جمهوری اسلامی ایران پیچیدند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که امام حسن مجتبی(ع)، با حفظ قدرت و اقتدار خویش کاری کرد که معاویه مجبور به دادن پیشنهاد صلح شود، افزود: آن امام همام با تدبیر قدرت خود را طوری نشان داد که معاویه پیشنهاد صلح داده و در عین حال ایشان قهرمان میدان شدند.

حجت الاسلام یاوری ادامه داد: در این برهه از زمان نیز دشمنان نظام اسلامی ایران با بهره مندی از قدرت و ثروت فراوان، سعی بر استثمار کشور ما دارند که رهبر انقلاب با طرح هوشمندانه جدید راه و رسم مبارزه در میدان دیپلماسی را برای ما ترسیم کردند.

وی  همچنین با اشاره به این‌که این تفسیر بسیار عالمانه رهبر برای به چالش کشیدن ایدئولوژی غرب و نشان دادن ضعف دولت‌های غرب در مقابل ایران است، گفت: ایران در مواجه با دشمن باید طوری برخورد کند که آنها از موضع ضعف به ارتباط با کشورمان تمایل داشته باشند.

حجت‌الاسلام یاوری گفت: در بحث نرمش قهرمانانه، باید چالش ها و تنش ها را از سر راه برداریم.

وی در ادامه الزمات اجرای نرمش قهرمانانه، را شناسایی درست دشمن، برخورد از موضع قدرت،تلاش برای روشنی ایدئولوژی و جایگاه ایران و نظام ولایی عنوان کرد کرد و گفت: طرف مقابل در این دیپلماسی باید حسن نیت داشته باشند، در این صورت، هرگونه ارتباط نرمش هست، اما نرمشی که به ذلت کشیده می شود و پیروزی در آن نیست.

حجت الاسلام یاوری با اشاره به تاکید موکد آیات قران که مشرکان نباید برمسلمانان تسلط پیدا کنند، گفت:مسلمانان با تکیه بر آیات الهی ودر عین حفظ قدرت و اقتدار وکارآمدی نظام در حوزه داخلی و خارجی، از نفوذ بیگانگان جلوگیری می‌کند و  ان شاا...  که نظام  مامتصل به نظام حضرت حجت (عج)شود. 

رهبری فصل‌الخطاب است

حجت الاسلام زارعی امام جمعه شهرستان صحنه نیز ضمن تاکید بر حمایت سیاسیون از مواضع رهبری در خصوص مذاکرات گفت: با توجه به این‌که سیاست ما مبتنی بر دین است، باید سیاسیون منتظر مواضع رهبرمعظم انقلاب بوده و همگام با ایشان باشند.

وی  همچنین با بیان این‌که موضوع مذاکره باید همراه با نتیجه فوری همراه باشد، افزود: آمریکا با وقت کشی و ادامه تحریم‌ها هدفی جز فشار بیشتر برملت شریف ایران ندارد، بنابراین اگر این طورشد، ایران باید بدون توجه به خواست‌های آمریکا، به راه خود ادامه خواهد داد.

امام جمعه صحنه، با اشاره به راهبرد هوشمندانه مقام معظم رهبری درخصوص نرمش قهرمانانه، گفت: اگر ایران از مواضع، حق و حقوق خود دست بردارد، مطمئنا اجرای این طرح با شکست مواجه خواهد شد.

وی گفت: با تأکید بر غنی سازی اورانیوم و بهره مندی از فن آوری هسته ای و به هم ریختگی جوی که دموکرات ها در اجماع جهانی علیه ایران ایجاد کرده بودند، از جمله برکات حضور و مذاکرات نمایندگان سیاسی کشورمان در مجامع جهانی است.

 حجت الاسلام زارعی تصریح کرد: آمریکا هیچ‌گاه از منافع و مواضع زورگویانه خود عقب نشینی نخواهد کرد و ما نیز در روز 13 آبان با تمام وجود از قدرت و اقتدار نظام حمایت کردیم و هیچ‌گاه از اصول خود کوتاه نمي‌آییم.


 


خروج
دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir