*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, استانها, گفتگو, استان ها آذربایجان غربی    شماره خبر: ٣٣٨٤٦٨     ٠٩:٣٤ - 1392/12/28     لازمه ورود به رقابت جهانی صیانت از شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی استنائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ارسال به دوست     نسخه چاپي


  لازمه ورود به رقابت جهانی صیانت از شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی استنائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

  لازمه ورود به رقابت جهانی صیانت از شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی است 


  بکارگیری برنامه های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبرمعظم به عنوان شاه کلید برتری ایران اسلامی در مقابل نیروهای متخاصم غربی با تکیه بر توان و نیروی داخلی کارآمد است و لازمه ورود به رقابت جهانی، صیانت از شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی است. 

 

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی در مجلس گفت: بکارگیری برنامه های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبرمعظم به عنوان شاه کلید برتری ایران اسلامی در مقابل نیروهای متخاصم غربی با تکیه بر توان و نیروی داخلی کارآمد است و لازمه ورود به رقابت جهانی، صیانت از شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی است.

حجت‌الاسلام روح الله بیگی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در ارومیه، با اشاره به اهمیت ابلاغ سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی توسط رهبرمعظم انقلاب تصریح کرد: تشخیص حوزه های فشار اقتصادی در شرایط تحریم و تلاش برای کنترل و بی اثر کردن این تحریم‌ها و تبدیل فشارهای اقتصادی به فرصت‌ها با مشارکت همگانی، به ثمره نهایی و مطلوب خواهد رسید.

وی افزود: اقتصاد ریاضتی و اقتصاد مقاومتی دو مقوله و مفهوم جداگانه ای است که هر کدام در بخش مستقلی معنا می یابد و به هیچ عنوان منجربه ظهور یکدیگر نمی شود.

نماینده مردم میاندوآب،تکاب و شاهین‌دژ با تاکید بر مزایای عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی خاطرنشان ساخت: تدوین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با تاکید برکاهش وابستگی و   مزیت های تولید داخل، تلاش می کند تا با افزایش بهره وری های کمی و کیفی به نتیجه نهایی خوداتکایی و خودکفایی منجر شود.

وی برنامه های تدافعی و کوتاه مدت را برای نیل به سیاست های کلان بلندمدت سازنده عنوان کرد و افزود: دستیابی به چشم انداز اقتصاد مقاومتی در گرو اقدامات هوشمندانه و برنامه ریزی شده با همکاری تمامی نهادها و مسئولین کشوری در جهت دفع ضربه های اقتصادی از سوی نیروهای متخاصم است.

*دستیابی به اقتصاد مقاومتی نیازمند جهاد ملی است

نائب ریئس کمیسیون اقتصادی با اشاره به این مطلب که اقتصاد مقاومتی تنها یک واژه نیست بلکه یک استراتژی و رویکرد محوری است، اذعان داشت: تحقق و اجرای آن مستلزم تقسیم کار ملی و اراده همه اقشار و ارگان ها است و هدف از اقتصاد مقاوم، فعال و پویا به معنی بکارگیری نیروهای جوان، متخصص و سرمایه های ملی است نه یک اقتصاد منفعل و بسته.

وی همچنین اضافه کرد: این چرخه سازنده باید به گونه ای فعال عمل کند که ضمن مقاومت در مقابل موانع و ناملایمات ، روند پیشرفت پایدار را در خود حفظ کرده و راهبرد عملیاتی ساختن آن را که رهبر اندیشمند انقلاب با عنوان مقاومت مدبرانه مطرح نمودند را به کار گیرند.

وی افزود: ارائه برنامه های عملیاتی باید با بازنگری برنامه ها و در مقابله با جنگ اقتصاد تحمیلی دشمن مورد توجه مسئولان و مدیران ارشد کشور قرار گیرد.

*ارتقاء کیفی و افزایش تولید همگام عمل کند

حجت الاسلام بیگی در تقسیم بندی راهبردهای عملیاتی بیان کرد: نهاد سازی و برنامه ریزی، حوزه اجرا و عملیات، فرامرزی و فرامنطقه ای از جمله راهبردهایی است که هرکدام در حیطه اجرایی به بخش های مختلفی چون تهیه و تدوین راه اقتصاد مقاومتی با نگاه علمی و همچنین برنامه مدبرانه و ثبات در سیاست ها با توجه به معیشت مردم، پیشرفت کشور و کاهش آسیب های ناشی از تحریم ها را در راستای مقابله با جنگ اقتصادی محقق می سازد.

وی گفت: تشکیل ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی متشکل از بالاترین مقام دستگاه های اجرایی به منظور اتخاد سیاست های کلان در راستای نقشه اقتصاد مقاومتی و ابلاغ آن به شورای هماهنگی و برنامه ریزی راهبردی اقتصاد مقاومتی به همراه تشکیل کارگروه های زیربنایی به منظور تدوین برنامه های مرتبط به حوزه های متشکل از صنعت،معدن و تجارت،کشاورزی، دامپروری،بازار تجارت و زمینه های صادرات و واردات را می تواند فعال و پویا کند.

* علم و فناوری تقویت کننده پایه های تولید است

وی تصریح کرد: تقویت هدفمند بخش کشاورزی به عنوان مزیت ویژه ایران اسلامی با برتری فناوری نوین و توجه به ظرفیت های بالقوه کشور و لزوم اتخاذ تدابیر آینده نگرانه و همچنین برنامه ریزی در جهت افزایش بهره وری نهاده های تولید از طریق فعال سازی و رقابت پذیری شرکت های مهندسی برای ارتقا بهره وری کیفیت تولید می تواند موثر واقع شود.

این نماینده مجلس تقویت مناسبات منطقه ای و بین المللی را در افزایش قدرت صادرات و ورود ارز به داخل کشور موثر دانست و اضافه کرد: بهره گیری از سیاست های چندلایه و دیپلماتیک می تواند در ایجاد شکاف میان قدرت های بزرگ و متحدان منطقه ای با نفوذ بیشتری همراه باشد.

*بازنگری در سبک زندگی اسلامی_ایرانی

وی بهره گیری از سیاست های جهاد صرفه جویی در جهت کاستن از بار تورمی تحریم را مهم اعلام کرد و افزود: برنامه ریزی کارآمد برای حضور هدفمند و فعال شبکه های تعاونی در سیستم ارائه کالاهای مورد نیاز مردم و نظارت فراگیر و قدرتمند در جهت جلوگیری از نوسانات بی رویه و خودسرانه قیمت کالا از اهم اقدامات در این زمینه است.

حجت الاسلام بیگی بازنگری و توجه خانواده ها به سبک زندگی اسلامی _ ایرانی را از الزامات توجه مردم به فرهنگ اسلامی و تاثیر آن برمعیشت دانست.

وی در بیان بکارگیری تاکتیک های خرد و کلان اقتصادی در چارچوب رهایی کشور از وابستگی به دیگر قدرت ها را در گروه حمایت از سیاست های کلان و برنامه های اقتصاد مقاومتی دانست و خاطرنشان ساخت: دستیابی به اهداف والای اقتصاد موفق و پایدار مستلزم برخورداری از سبک اقتصاد باثبات و متوازن غیررانتی است چراکه برنامه های اقتصادی در حوزه های علمیه با مطالعه ساختارهای گوناگون اقتصادی با تأسی از تعریف علم اقتصادی می تواند تشریح شود.

*نقش حوزه های علمیه در تبیین مطالبات رهبری 

نائب ریئس کمیسیون اقتصادی نقش علما و روحانیون را در تبیین شاخصه های اقتصاد مقاومتی و دستیابی به اقتصاد پایدار موثر دانست و افزود: نظام جمهوری اسلامی خون بهای گران سنگی را در راه رسیدن به آرمان های انقلاب فدا کرده و با همراهی رهبر فرزانه و حضور همیشه در صحنه حوزه های علمیه و روحانیت توانسته تا به امروز در مقابل حیله های نابخردانه دشمن ایستادگی کند.

وی  افزود: همواره از دغدغه های اساسی و اهداف استراتژی علماء و روحانیون در طول 35 سال انقلاب اسلامی صیانت از ارزش های انقلاب و رهبری بوده است و امروز با گام نهادن در عرصه ای دیگر و فرهنگ سازی در تبیین فرموده های رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی بایستی مردم را همگام با مسئولین همراه کنند.

انتهای پیام


 


خروج
يکشنبه ٢٤ آذر ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir