*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه گزارش, ویژه حوزه علمیه قم برگزیده, اقتصاد و فرهنگ عزم ملی و مدیریت جهادی    شماره خبر: ٣٤٠٣٥١     ١١:١٢ - 1393/02/08     فریضه فراموش شده و کوتاهی متولیان فرهنگی!در گفتگو با چند تن از مدیران حوزوی بررسی شد؛ ارسال به دوست     نسخه چاپي


  فریضه فراموش شده و کوتاهی متولیان فرهنگی!در گفتگو با چند تن از مدیران حوزوی بررسی شد؛

  فریضه فراموش شده و کوتاهی متولیان فرهنگی! 


  براساس آیات و روایات، امر به معروف و نهی از منکر مسئله ای حیاتی برای جامعه اسلامی و وظیفه ای همگانی است و بی توجهی و یا کم توجهی به آن، آثار زیان بار و جبران ناپذیری را به همراه دارد. 

 

امر به معروف و نهي از منكر فريضه اي الهي است كه هدف آن رشد و تعالي انسان هاست و نقش تاثيرگذاري در شكل گيري رفتار ديني آحاد جامعه دارد و به عنوان عاملی باز دارنده و تعالي بخش، مسير درستي برای دستيابي به كمال و شكو فايي معنوي است، اما متاسفانه اين فريضه مهم و کاربردی كه آيات متعدد قرآن مجيد بر اجراي آن به صراحت تاكيد دارد و در سيره و سلوك نبي مكرم اسلام (ص) و ائمه اطهار(ع) نيز به طرز آشكاري مشهود است، در جامعه ديني تجلی نیافته و مورد غفلت قرار گرفته است.

چند تن از مدیران مدارس علمیه قم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با انتقاد از کم توجهی به مقوله امربه معروف و نهی از منکر، خواستار توجه بیش از پیش مردم و متولیان فرهنگی به این امر حیاتی شدند. آنچه در پی می آید، حاصل این گفتگوست.

کم رنگ شدن ارزش ها!

حجت الاسلام والمسلمین حسنعلی دهقان، مدیر مدرسه علمیه امام رضا(ع) جعفریه، جایگاه امر به معروف و نهی از منکررا در آیات و روایات همانند نماز و روزه دانسته و گفت : همان طور که مسلمان موقع اذان، نماز می خوانند، باید در هر جایی که ناهنجاری را مشاهده کردند، تذکر دهند .

وی تصریح کرد: مسئله امر به معروف ونهی از منکر از ضروریات دین است و در منابع دینی، بر اجرای آن توسط اقشار مختلف جامعه تاکید شده است.

امام جمعه جعفریه، کم رنگ شدن امر معروف در جامعه اسلامی را  نتیجه بی توجهی متولیان فرهنگی و مردم خواند و همگانی شدن این فریضه را از ضرورت های جامعه اسلامی برشمرد. 

متولیان فرهنگی کوتاهی نکنند

حجت الاسلام والمسلمین سمیعیان، مدیر مدرسه علمیه علی بن موسی الرضا(ع) ویژه طلاب حافظ قرآن نیز در رابطه با اهمیت امر به معروف و نهی از منکر گفت : فریضه امر به معروف با توجه به آیات وروایات، از الزامات جامعه اسلامی است و بر احیاء و همگانی شدن این امر تاکید فراوان شده است.

وی با انتقاد از کم توجه به امر به معروف و نهی از منکر، یادآور شد: همان طور که مسئولان برای راحتی و شکوفایی دنیای مردم تلاش می کنند، باید برای احیای فرایض فراموش شده در جامعه اسلامی و مشکلات فرهنگی هم  فکری  کنند تا جامعه دچار انحراف نشود .

 خون شهدا پایمال نشود

حجت الاسلام والمسلمین محمودی، مدیر مدرسه خاتم الانبیاء(ص) هم با انتقاد از کم توجهی به ارزش های دینی، بر اجرای همگانی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تاکید کرد.

وی، احیای این فریضه را جزء اولویت های دین دانست و با انتقاد از عمکرد متولیان فرهنگی در این عرصه، از آنها خواست تا با عملکرد بهتر، زمینه خشنودی حضرت ولی عصر (عج) را فراهم آورده و اجازه ندهند خون شهداء پایمال شود.

مدیر مدرسه علمیه خاتم الانبیاء(ص)، مشکلات اخلاقی جامعه را نشات گرفته از کم توجهی با ارزش های دینی و عدم پردازش پیام مر جعیت دانسته و افزود: فاصله گرفتن از علمای دین، باعث بروز انحرافات در جامعه خواهد شد .

ضرورت تشکیل وزارتخانه امر به معروف

حجت الاسلام والمسلمین محمودی همچنین با تاکید بر ضرورت تشکیل وزارتخانه امر به معروف و نهی از منکر خواستار ا قدام جهادی متولیان فر هنگی در احیای ارزش های دینی در جامعه شد .

وی تاکید کرد: برای این که جامعه دچار انحرافات نشود، باید احیاء و فرهنگ سازی فریضه امر به معروف در رأس فعالیت های مسئولان فر هنگی قرار بگیرد. 


 


خروج
دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir