*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه علمی فرهنگی برگزیده, نقد فیلم    شماره خبر: ٣٤٣٣٥٧     ١٢:٣٩ - 1393/03/17     گذار از سنت به مدرنیته از منظر یک طلبه هنرمندنگاهی به فیلم سینمایی «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» ارسال به دوست     نسخه چاپي


  گذار از سنت به مدرنیته از منظر یک طلبه هنرمندنگاهی به فیلم سینمایی «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو»

  گذار از سنت به مدرنیته از منظر یک طلبه هنرمند 


  فیلم تلاش کرده نگاهی دغدغه مند به موضوع معضلات امروزین جامعه ایرانی در عرصه خانواده و پیوندهای زناشویی داشته باشد و از همین رهاورد است که با نگاهی عمیق و دقتمند به سراغ آن می رود. 

 

خبرگزاری حوزه/ یکی از فیلمهای قابل توجهی که هم اینک به روی پرده سینماهای کشور رفته است فیلمی است با عنوان «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» که با کارگردانی روح الله حجازی که خود دانش آموخته حوزه علمیه و از سینماگران جوان ایران است، تصویری جالب توجه و تأمل برانگیز از وضعیت جامعه امروزی ایران و نقشی که پیوندهای زناشویی و رکن خانواده در آن ایفا می کند ارائه می نماید.

فیلم سینمایی « زندگی مشترک آقای محمودی و بانو » پس از فیلم « در میان ابرها » و « زندگی خصوصی آقا و خانم میم » سومین ساخته سینمایی روح الله حجازی در مقام کارگردان است .

روح الله حجازی پس از ساخت چندین اثر تلویزیونی و سینمایی اینک یکی از فیلمهای سینمایی مهم در سالهای اخیر را کارگردانی کرده است.

فیلمی که چه از جهت سینمایی و چه به جهت مفهومی و محتوایی اثر قابل توجه و تأملی است.

فیلمی درباره جامعه امروز ایران و سبک زندگی مردمان طبقه سنتی و مدرنش.

در این فیلم مخاطب می تواند با نگاهی آسیب شناسانه به دو موقعیت نزدیک شود:

خانواده و زوج سنتی و خانواده و زوج مدرن و امروزی.

و در این نزدیک شدن فراز و فرودها و محاسن و معابت هر یک را دیده و به لایه های درونی تر این دو موقعیت نایل آید.

«زندگی مشترک آقای محمودی و بانو»فیلمی است درباره مصایب و معضلات و ابهام ها و غبارهای چنین زندگی متضادی در محیطی ملهم از همه تضادهای سنت و مدرنیته.

داستان این فیلم بازگشتی دارد به حضور مهمانان آقای محمودی و بانو و تأثیر این حضور در زندگی مشترک آنها.

فیلم « زندگی مشترک آقای محمودی و بانو » را می توان از جمله آثاری دانست که در آنها دغدغه های فرهنگی و اجتماعی فیلمساز در حوزه سبک زندگی و روند تجدد و عبور از سنت به سوی مدرنیسم و مدرنیته با یک ساختار دقیق و مبتنی بر همین رویکردهای مضمومی و محتوایی به طور توأمان پیوند خورده است.

حکایت زندگی دو زوج؛ یکی با نشانه های سنتی خانواده و روابط زناشویی ملهم از آن و دغدغه ها و اخلاقیات و عرفیاتش، و دیگری با همه نشانه ها و رویکردهای نوآمد و به روز و امروزیش که در نوعی «اباحه»گری و تجدد ناشی از آنها، پدیدار می شود.

یک زوج قدیمی و یک زوج جدید؛ زوجی میانسال و زوجی جوان.

زوجی آرام و پردغدغه و آرزومند و نگران و زوج لاقید و رها و عصیانگر و مشکوک.

«زندگی مشترک آقای محمودی و بانو»داستان تقابل ها و ابهامها و خواسته ها و تضادها و تناقضات و همه آن چیزهایی است که از دل این جامعه که در حال گذار از سنت به مدرنیته است قابل دیدن و نقد و تحلیل است.

در این فیلم شاهدیم که لاقیدی زن و مرد امروزی نهایتا به فروپاشی محتوم و مکتومی می انجامد که آندو را از ابتدا تهدید می کرده و می کند و خانواده سنتی در عین دغدغه ها و مشکلات ریز و درشتش، به دلیل تعهد و صبوری و متانتی که به خصوص عنصر «زن» و «مادر» در آن بروز می دهد، می تواند خود را حفظ نموده و از گسست و فروپاشی محفوظ بماند.

فیلمساز تلاش کرده نگاهی دغدغه مند و تعهدآمیز به موضوع معضلات امروزین جامعه ایرانی در عرصه خانواده و پیوندهای زناشویی داشته باشد و از همین ره آرد است که نقدی عمیق و دقتمند بر آن روا می دارد.

مهم این است که طرح مسئله در «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» به خوبی صورت می گیرد و آینه ای شفاف در برابر آنچه امروز، میدان تجربه انسان ایرانی به ویژه در حوزه زناشویی شده است قرار داده می شود.

فراموش نکرده ایم که در همین سینمای ما و در همین سالهای نه چندان دور، با انبوهی از فیلمها روبرو بودیم که به بهانه و با توجیه طرح مسئله خیانت به ترویج اباحه گری می پرداختند، ولی «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» از این اتهام مبراست و تلاش کرده است با نگاهی آسیب شناسانه، وارد این حیطه شود.

سازنده این فیلم که خود دانش حوزوی دارد و از منظر یک نقاد دینی و ایرانی وارد موضوع شده سعی کرده است که به هیچ وجه به ورطه مبهم و لغزنده ترویج سبک زندگی غربی نرود و این خود یکی از دلایل تأثیرگذاری بجا و عمیق یابی درخور فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» است.

فیلمی که باید سینماگران و هنرمندان و نخبگان دینی و جامعه شناسان ما و البته خانواده ها و نسل های مختلف جامعه ایرانی، مضمون و موضوع مهم و خطیر و سرنوشت سازش را بیش از پیش جدی بگیرند و با اندیشه در آن، راههای حل معضلاتی از این دست را یافته و برای عموم مردم و آحاد ملت رشید ایران بازگو نمایند.

اگر  «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» توانسته باشد گامی هرچند کوچک در بازشدن این مسیر بردارد، کار خطیر و قابل توجهی به انجام رسانده است.


 


خروج
چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir