*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, مقالات    شماره خبر: ٣٤٤٢٦٦     ١٣:٣٠ - 1393/03/27     کشاورزی؛ شغلی آسمانی که کار انبیا و اولیا بودبه مناسبت روز جهانی کشاورزی ارسال به دوست     نسخه چاپي


  کشاورزی؛ شغلی آسمانی که کار انبیا و اولیا بودبه مناسبت روز جهانی کشاورزی

  کشاورزی؛ شغلی آسمانی که کار انبیا و اولیا بود 


  کشاورزی به عنوان شغلی مقدس و حیاتی که بسیاری از انبیای الهی و اولیای حق در آن نقش داشته اند، در پیشرفت جامعه اسلامی و تأمین غذا و امنیت روانی مردم تأثیرگذار است.  

 

 خبرگزاری حوزه/ امروز، روز جهانی کشاورزی است. فرصت مناسب برای تأمل و توجه به این موضوع که کشاورزی چه جایگاهی در زندگی ما و چه منزلتی در آیات و روایات دینی و مبانی اندیشه اسلامی دارد.

کشاورزی به عنوان شغلی مقدس و حیاتی  که بسیاری از انبیای الهی و اولیای حق در آن نقش داشته اند، در پیشرفت جامعه اسلامی و تأمین غذا و امنیت روانی مردم تأثیرگذار است.

كشاورزی و زراعت، همان هدیه ای است که خداوند متعال از زمین به انسان ارزانی می‌دارد تا به وسیله آن بشر قدرت زندگی داشته باشد و بتواند به كمال مطلوب برسد.

عنایت حق و نسیان انسان؛ درد کشاورز و غم کشاورزی

اما انسان بنابر همان نسیان و عصیان همیشگی اش از این موهبت الهی و هدیه زیبا و حیاتی او به بشر، بی خبر و گاه از اهمیت كشاورزی در زندگی خود غافل است.

اینکه انسان خاصه در دوران جدید توجه خود را صرف صنعت می كند و امر خطیر و مهم كشاورزی را به عنوان یكی از منابع اصلی تغذیه انسان از یاد می برد، یکی از نکات تلخ حیات بشری در روزگار کنونی است. شاید به همین دلیل است که دین مبین اسلام تأكید بسیار و تأیید فراوان در مورد آن دارد.

کشاورزی؛ مایه حرکت و وسیله پیشرفت کشور

چرا که به راستی و درستی باید گفت، پیشرفت كشاورزی پایه مهمی در پیشرفت و صیانت از هویت و استقلال اقتصادی و سیاسی و مایه امنیت غذایی و بالتبع روانی مردمان جامعه خواهد بود.

در آیات فراوانی از قران کریم در باب امر کشاورزی و بهره مندی درست از زمین و مواهب و فوایدش تأکید شده است و انسان را به تلاش بر روی زمین در راه آبادانی بیشتر و بهره رساندن به دیگران دعوت نموده است.

تکریم کشاورز؛ استفاده صحیح و بهینه از محصولاتش

در این آیات کریمه و شریفه خداوند انسان را به كشاورزی و تشویق مردمان برای استفاده صحیح از محصولات كشاورزی اشاره كرده و می فرماید: «... فاطر السماوات والارض و هو یطعم و لایطعم...؛ آفریننده آسمان و زمین خداست و او به خلق طعام و روزی می بخشد و خود از طعام بی نیاز است...»(1)

و نیز در آیات دیگری موضوع كشت و کار و داشت و برداشت و بحث روئیدن گیاهان از زمین به عنوان نمونه ای از قدرت الهی و مایه بصیرت و آگاهی انسان ها معرفی شده است.(2)

خداوند، زارع است

و از همه مهم تر و درس آموزتر و زیباتر اینکه خداوند خود را زارع و رویاننده گیاهان و محصولات كشاورزی معرفی كرده و انسان ها را به تدبر در این موضوع و مضمون دعوت کرده است.(3)

قرآن بشر را از چهارده قرن پیش به اهمیت و ارزش منابع در زندگی انسان و از جمله كشاورزی توجه داده است، خداوند در آیات مختلف انسان ها را به كشاورزی تشویق و كسانی را كه هر گونه فسادی در این كار مقدس ایجاد می كنند، سرزنش نموده است.

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند

این كلام آسمانی جاودانه، هر آنچه در مورد كشت و كشاورزی می باشد ذكر كرده و برای نخستین بار، از نقش جریان بادها و اقسام آن در كشاورزی سخن به میان آورده، به عبارتی، قرآن اولین كتابی است كه به اطلاعات هواشناسی و تغییرات جوی كه رابطه نزدیكی با كشاورزی دارد؛ توجه نموده است.(4)

بی تردید هدف اصلی قرآن از بیان این حقایق و وقایع، بیدار كردن ذهن و دل و اندیشه انسان و تنبه دادن آن به بحث الهی و ریشه ای توحید و بارقه انداختن در دریای وجدان انسان است.

حقیقت و واقعیت کشاورزی

در عین حال، تعمق و یادآوری و تأمل در این کلمات و ادله و مفاهیم کمک شایان توجهی به حقیقت و واقعیت امر کشاورزی و ارتقا یافتن فرهنگ مواجهه با این مقوله فرهنگی و اقتصادی و غذایی می نماید.

حقیقت دیگر اینکه اساسا كشاورزی شغل مقدسی است. این كشاورزی است که مواد غذایی را برای جامعه تأمین می کند می كند، و از همین رو که منبعی حیاتی در راه حیات بشر و مایه رشد و کمال مادی و بالتبع، معنوی اوست، یكی از شغل های مقدس و الهی به شمار می رود.

تاریخ انبیا؛ دوران کشاورزان الهی

در طول تاریخ انبیا و اولیای الهی نیز شاهدیم که امر کشاورزی و آباد كردن زمین شغل پیامبران الهی و اولیای حق بوده است.

قرآن هم با همین مفایهم و مضامین در آیات ارجمند و شریفه اش ما را به حقایق بحث کشاورزی و بهره مندی از موهیتهای زمین ارجاع می دهد:

جزو قوانین طبیعت

و خداوند روز را برای كسب معاش و روزی قرارداده است(5) و همه منابع ثروت را برای انسان و در خدمت او آفریده است(6) و در زمین باغ ها از نخل خرما و انگور قرارداده و در آن چشمه های آب جاری كرده است تا مردم از میوه آن باغ ها تناول كنند و خدا را شكر كنند.(7)

امام صادق(ع) در همین راستا و با اشاره به همین مضمون فرمودند: «خداوند نان را چنان قرار داد كه جز با نیروی كار و مهارت و تلاش به دست نیاید تا انسان به كاری مشغول شود و از پیامدهای بیكاری و گستاخی رفاه زدگی و بیهودگی بازماند.»(8)

آن حضرت در بیان دیگری فرموند:

در میان كارها،هیچ كاری نزد خداوند محبوب تر از كشاورزی نیست و خداوند هیچ پیامبری را برنینگیخت جز آن كه كشاورز بود، مگر ادریس كه خیاطی می كرد (9) و در حدیث شریف دیگری یادآوری می فرمایند که:

«كشاورزان گنج های مردم اند و بهترین چیز را می كارند و خداوند آن را از دل زمین بیرون می آورد. اینان در روز قیامت برترین مقام را نزد خداوند دارند و به عنوان بهترین مردم شناخته می شوند و در آن روز آنان به عنوان افراد فرخنده و خجسته لقب می گیرند.»(10)

و اینجاست که ارزش و اهمیت موضوع کشاورزی نه تنها به عنوان پدیده ای زمینی و مادی بلکه به عنوان موضوعی معنوی و آسمانی مورد توجه قرار می گیرد.

پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرماید: «خدایا! نان را برای ما مبارك فرما و میان ما و آن جدایی نینداز؛ چرا كه اگر نان نباشد نه توان نماز خواندن خواهیم داشت و نه طاقت روزه گرفتن و نه رغبت انجام واجبات.»(11)

آری؛ امروز روز جهانی کشاورزی است.

و چه زمیانی مغتنم تر از امروز تا برای تأمل و توجه به این موضوع که مسئله حیاتی کشاورزی چه جایگاهی در زندگی ما و چه منزلتی در آیات و روایات دینی و مبانی اندیشه اسلامی دارد، به خود آییم و به گذشته و امروز مان نظری افکنیم و فردایمان را دریابیم.

شغلی که بسیاری از انبیای الهی و اولیای حق در آن نقش ایفا کردند.

شغلی که در پیشرفت جامعه اسلامی و تأمین غذا و امنیت روانی مردم نقشی بسزا دارد.

آری؛ كشاورزی و زراعت، هدیه ای است آسمانی که خداوند متعال از زمین به انسان ارزانی میدارد تا به وسیله آن بشر قدرت زندگی داشته باشد و بتواند به كمال مطلوب برسد.

به جاست کشاورزی را دریابیم و کشاورزان عزیزمان را گرامی داریم و بر دستان پرمحبت و پربپینه شان که نشانه های روشن و طلایی تلاش و مرارات برای ادامه حیات ما را در خود دارند، بوسه زنیم.

محمدرضا محقق

*پی نوشت‌ها و منابع:

1- انعام: .14

2- نحل: .11

3- واقعه: 63-.64

4- بقره: 22 و 164؛ اعراف: 57-58؛ انعام: 99؛ رعد: .4

5- نبأ: .11

6- بقره: .29

7- یس: 34-.35

8- مجلسی، بحارالانوار، بیروت، دارالحیاه تراث العربی، 1403ق، ج3، ص.87

9- محمدی ری شهری، گزیده میزان الحكمه، ترجمه: رضا شیخی، قم، دارالحدیث، 1422ق، ص.336

10- شیخ حر عاملی، وسایل الشیعه، طهران، مكتبه الاسلامیه، 1397ق، ج13، ص.194

11- همان.

 


 


خروج
پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir