*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, گفتگو, مقالات    شماره خبر: ٣٤٤٩١١     ١٠:٠١ - 1393/04/07     برخورد با قانون‌گریزی همت جمعی می‌طلبدنماینده مجلس ارسال به دوست     نسخه چاپي


  برخورد با قانون‌گریزی همت جمعی می‌طلبدنماینده مجلس

  برخورد با قانون‌گریزی همت جمعی می‌طلبد 


  ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون قضایی مجلس با تاکید بر اینکه هر کسی که قانون را نقض کند، در واقع حکم شرعی را نقض کرده است گفت: قانون گریزی گاهی از سوی مردم و متاسفانه گاه توسط مسئولین انجام می‌شود. 

 

عضو کمیسیون قضایی مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری حوزه، با تاکید بر اینکه به نظر می رسد، باید با قانون گریزان شدیدتر برخورد شود گفت: گناه نقض قانون هم به لحاظ دنیوی و هم به لحاظ اخروی شدید است. واقعیت این است هر چه پست یک مسئول بالاتر می رود، نقض قانون برای او عادی‌تر می‌شود.

وی سوءاستفاده از بیت المال را یکی از موارد نقض قانون و شرع دانست و گفت: متاسفانه سوءاستفاده از بیت المال برای برخی عادی شده که این رفتار، نقض قانون و خلاف شرع است و در اجتماع نیز اثرات بسیار منفی دارد.

وی در مورد برخورد، با قانون گریزان گفت: تاکنون برخورد مناسبی با این افراد نداشته ایم، درحالی که مجازات قانونی داریم. اما از اهرم آن استفاده چندانی نکرده‌ایم، نمایندگان مجلس نیز برخورد آنچنانی نمی‌کنند و دستگاه قضایی هم برخورد مناسبی نداشته است.

ابوترابی، در پاسخ به اینکه تفاوت قانون‌گریزی و خلاف شرع مرتکب شدن چیست، گفت: برخورد با متخلف باید قانونی باشد، چون ما قانونی داریم که شرع مقدس آن را تایید کرده و فقها و حقوقدانان شورای نگهبان بر آن صحه گذاشته‌اند، اگر کسی از بیت المال به ناحق استفاده کرد، تصرف غیر مجاز است و مجازات هم برای آن در نظر گرفته شده است

عضو کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به اینکه، برخی موارد، برخورد با تخلفات در قانون و برخی دیگر در شرع آمده است گفت: برخی از تخلفات به نوعی است که در قانون آمده و در شرع مقدس نیز فقهای طراز اول شیعه آنرا در قالب مسائل مستحدثه بررسی و تعیین تکلیف می‌کنند.

 


 


خروج
سه شنبه ٢٤ تير ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir