*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه استانها برگزیده, استانها یزد    شماره خبر: ٣٤٦١٧٠     ١٧:٠٥ - 1393/04/22     اخلاص+ ناصری+ توکلامام جمعه یزد: ارسال به دوست     نسخه چاپي


  اخلاص+ ناصری+ توکلامام جمعه یزد:

  علت تاثیرگذاری سخنان امام(ره) اخلاص او بود 


  یکی از علل تاثیرگذاری حرف‌ها و ماندگاری کارهای امام که انقلابی به این صورت تاسیس نمود، جنبه خدایی و نیت خالص ایشان بود. 

 

به گزارش خبرگزاری حوزه از یزد، آیت الله محمدرضا ناصری امروز در نشست بسیج طلاب استان یزد با اشاره به آیه «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً» اظهار داشت: بعضی می‌گویند یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مربوط به خداوند است ولی احتمال دوم تقویت بیشتری دارد که معنای آن این است که در حالی اطعام می‌کردند که خودشان گرسنه بودند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد بابیان اینکه اطعام آنان «لوجه الله»، برای رضای خدا و برای قرب پروردگار است اضافه کرد: معلوم می شود آنچه که مورد قبول خدا قرار می گیرد، آن چهره خدایی است، یعنی اگر کار ما چهره خدایی داشته باشد مورد رضای خداست ولی اگر جنبه مادی و هوای نفس و احساسات و عواطف و غیره  دراو باشد، مورد قبول خدا قرار نمی گیرد.

آیت الله ناصری تصریح کرد: البته این به معنای آن نیست که تکلیف رفع نمی شود، بلکه تکلیف رفع می شود و در بعضی مواقع هم پاداش  می دهند اما آن قربی که باید ایجاد شود، حاصل نمی گردد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد اذعان داشت: در سیره ائمه اطهار علیهم السلام، اصل همه حرکت ها، بر پایه خدایی بودن است و تمام اعمال چهره خدایی دارند.

وی خاطرنشان ساخت: ما خلق شدیم که به سوی خداوند برویم، ترفیع درجه پیدا کنیم و به قرب الهی برسیم، هدف از خلقت ما بندگی خداست و بندگی خدا هم باید سبب قرب به خدا شود.

امام جمعه یزد تاکید داشت: ما باید به آن  هدفی که خداوند برای ما مقرر کرده و هدف خلقت ما قرار داده است  دست پیدا کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان یزد تاکید کرد: هر چه در این زمینه خالص تر و پاکتر باشیم، اثرات آن هم در دنیا و هم در آخرت بهتر و موثرتر است.

وی عنوان داشت: اگر خدای ناکرده اعمال و حرکت های ما مشروط به حرکت هایی باشد که مارا از خدا دور کند، تمام چهره اعمال ما را خراب می کنندو این موارد ما را از کمال و فضائل دور می‌کند و اعمال ما را بی‌نتیجه و بی‌اثر می‌کند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت: امام خمینی(ره) در دورانی که در محضرایشان  تلمذ می کردم، در درس ها و بحث‌ها نشانه‌های اخلاص در وجود ایشان هویدا بود لذا یکی از علل تاثیرگذاری حرفها و ماندگاری کارهای امام که انقلابی به این صورت تاسیس  نمود، جنبه خدایی و نیت خالص ایشان بود.

ا مام جمعه یزد افزود: ایشان واقعا برای خدا قدم بر می داشتند و حتی یک لحظه برای اینکه نام و نشانی از ایشان باقی بماند، حرفی نزدند درحالیکه در نجف اشرف خیلی جای این وجود داشت که مانور بدهند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد بیان کرد: یکی از دلائلی که شاه تصمیم گرفت امام را به نجف تبعید کند، به عقیده ما این بود که شاه می دید اگر امام را آزاد کند یا به زندان بیاندازد، مردم اغتشاش می کنند، در ترکیه هم اگر می بودند مردم ایران آرام نداشتند.

امام جمعه یزد بیان کرد: بالاخره عقل های متفکری که در کنار شاه بودند، به این نتیجه رسیدند که امام را تبعید به نجف کنند، به این وسیله هم جلوی حرفهای مردم را می گرفتند و می گفتند که امام زندان نیست در ترکیه هم نیست و از آن طرف هم امام در ایران نبود که بخواهد مردم را علیه شاه تحریک کند.

آیت‌الله ناصری گفت: نظریه آنها این بود که امام خمینی با رفتن به حوزه نجف و حضور درمیان 3 هزار عالم در این اقیانوس گم می شود و هیچ کسی نیست که حرف امام را بشنود.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان ساخت: اما امام نجف آمدند ، بزرگان نجف هم شاید دید اصیلی را نسبت به امام نداشتند، امام کم کم درس را شروع کردند و حتی بعضی افرادی آمدند در درس امام که بیست یا سی سال درس آیت الله خوئی رفته بودند به طوری که امام تا  حدی در مسائل علمی نشان و شناخت پیدا کردند و همه در این رابطه، در مقابل امام سر تسلیم داشتند.

وی با اشاره به اینکه سیره امام خمینی(ره) الگوی بسیار خوبی برای طلاب است، ابراز داشت: رفتار و برخورد و کارهای امام به گونه ای شد که همه را به خود جلب کردند.

آیت الله ناصری تصریح کرد: یکی دیگر از مواردی که سبب شده بود امام را به نجف تبعید کنند این بود که امام به عنوان یک مرجع تقلید مطرح نشود اما امام با آن بی توجهی به مسائل ظاهری و با آن نیت پاکی که فقط برای خدا بود، طوری رفتار کرد که هیچ کسی نتوانست حتی یک نقطه ضعفی از امام بگیرد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد یادآور شد: شبهای قبل از عید ماه مبارک رمضان معمولا اعراب درب خانه مراجع می آمدند و عیدی می گرفتند اما امام شب قبلش از خانه بیرون می رفتند تا کسی نیاید و برای دیگر مراجع هم حساسیتی ایجاد نشود.

امام جمعه یزد مطرح کرد: زمانی که امام خمینی(ره) تحریرالوسیله  را نوشتند و ما یک خیَری برای چاپ آن پیدا کردیم، در زمان چاپ روی جلد کتاب نوشته بودند زعیم حوزه های علمیه، امام خمینی(ره) وقتی این کتاب را دیدند گفتند اگر این را تغییر ندهید، تمام کتابها را به شط می اندازم ، وقتی در نجف این سیره امام را دیدند، همه به عظمت امام اعتراف کردند.

 وی تاکید کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که در سیره امام راحل وجود داشت، توکل ایشان به خداوند بود، متاسفانه این توکل امروز در سطح جامعه و در بین طلاب  کمرنگ شده است ، طلاب باید از نیم ساعت قبل از نماز تا نیم ساعت بعد از نماز در مساجد حضور داشته باشند و پاسخگوی مردم باشند تا آنها هم نسبت به حضور در مساجد ترغیب شوند.

وی گفت: این حضور و توکل بر خدا می تواند زمینه افزایش توکل مردم بر خدا را هم فراهم کند، طلاب باید توکل بر خدا را در جامعه ترویج دهند. 

 

 


 


خروج
پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir