*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه



 علمي و فرهنگی, علمی فرهنگی برگزیده, پربازدیدها , نقد فیلم    شماره خبر: ٣٥٠٨٢٨     ١٨:٤٦ - 1393/07/01      ارسال به دوست     نسخه چاپي


  

  پاسخ های آیت الله العظمی سیستانی به سئوالاتی فقهی از جنس هنروسینما 


  حوزه/ حضرت آیت الله سیستانی در پاسخ به سئوالات متعددی در خصوص هنر بازیگری، سینما و فیلمنامه نویسی ونیز نحوه بازی کردن در نقش حضرات معصومین ع نظرات فقهی خود را اعلام کرده اند. 

 

به گزارش خبر گزاری «حوزه» متن سئوالات و پاسخ های این مرجع تقلید شیعه به شرح ذیل است.

اساسا برای ارائه زندگی معصومان (ع) از طریق فیلم ونمایش و سریال با حفظ حدود فقهی چه راه حلّی را ارائه می دهید؟

 پاسخ: علاوه بر رعایت احترام آن ذوات مقدس باید سعی شود از واقعیات تاریخ آنان استفاده شود و چیزی به دروغ به آنها نسبت داده نشود.

 فیلمهائی که در خارج رواج یافته که در آن نقش رسول اکرم (ص) یا امامان معصوم (ع) یا غیره ایفا می شود و چنانچه احتمال اغراض ناشایسته ای در آن بکار رفته باشد چه دستور العملی را بیان می فرمائید ؟

 اگر مستلزم هتک هر چند در آینده و هر چند به لحاظ شخص ایفا کننده نقش باشد ،باید در صورت امکان از تولید و پخش آن جلوگیری شود .

 آیا ایفای نقش معصومین (ع) توسط شخص یا اشخاص یهودی و مسیحی یا غیر اهل کتاب یا سایر فرق اسلامی جائز است یا خیر ؟

 در انتخاب افراد برای ایفای نقش آن بزرگواران نیز باید رعایت عدم هتک بشود و انتخاب افراد یاد شده معمولا مستلزم هتک و خدشه دار نمودن چهره آن بزرگواران در اذهان عموم است و جائز نیست .

 بازیگرانی که نقش همسر و مادر و پدر را بازی می کنند اگر به نامحرم خود کلمات محبت آمیز و شوخی صورت بگیرد چه حکمی دارد و اگر اثر منفی برای بیننده داشته باشد چطور ؟ و اگر این کلمات بعدا روی فیلم صداگذاری شود چطور ؟

 پاسخ: اگر تحریک کننده باشد یا تلذذ و شهوت در آن باشد یا خوف کشیده شدن به گناه داشته باشد جائز نیست ، و اگر در بیننده آثار منفی داشته باشد جائز نیست و اگر بعدا روی فیلم صداگذاری شود اشکال از جهت اول ندارد ولی از جهت بعدی اشکال باقی است .

 حرمت فیلمها و نمایشها و سریالهائی که در تلوزیون و سینما بنمایش در می آید چه معیاری دارد ؟

 دیدن فیلمهای مبتذل و فیلمهایی که گمراه کننده و سوق دهنده به گناه و تبهکاری است مطلقا جائز نیست و در غیر آنها نگاه باشهوت یا با خوف وقوع در حرام جائز نیست و همچنین به احتیاط واجب نگاه زن به فیلم برهنه مرد بیش از مقدار معمول و نگاه کردن مرد به فیلم برهنه زن بیش از مقدار معمول نزد بی حجابان حتی اگر باشهوت نباشد جائز نیست .

 پرسش: آیا نوشتن فیلمنامه حرام است ؟

جایز است مگر اینکه موجب فساد و افساد باشد

آیا رفتن به سینما با توجه به وجود صحنه ها یا صداهای غیر شرعی جایز است ؟

پاسخ: نگاه کردن به فیملهای فاسد و عریان با شهوت حرام است و همچنین نگاه بدون شهوت و همچنین شنیدن موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب و خوشگذرانی است حرام است و همچنین شنیدن غنا .

 آیا دیدن شبکه های تلویزیونی و فیلمهای سینمائی جایز است؟

اگر مشتمل بر مقاطع لخت و کارهای منکر یا مشتمل بر مفسده باشد حرام است.

پرسش: آیا بازی کردن در فیلم های با شرایط این که کارگردان یا نقش روبرو زن باشد اشکال دارد؟

اگر مستلزم فعل حرام باشد هر چند مانند خلوت با اجنبی و خوف وقوع در حرام یا لمس اجنبی حرام است

 حکم شرعی برای تماشای فیلمهایی که دارای قطعات مبتذل میباشد چیست ؟

نگاه کردن به شهوت و خوف وقوع در حرام ، حرام است و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر بدون شهوت و خوف وقوع در حرام باشد.

 


 


خروج




چهارشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir