*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه علمي و فرهنگی, تازه هاي نشر    شماره خبر: ٣٥١٢١٩     ١١:١٧ - 1393/07/07     مناسبات فقه و سیاست در فصلنامه حکومت اسلامی ارسال به دوست     نسخه چاپي


  مناسبات فقه و سیاست در فصلنامه حکومت اسلامی

  مناسبات فقه و سیاست در فصلنامه حکومت اسلامی 


  فصلنامه حکومت اسلامی در شصت و نهمین شماره خود با ارائه مقاله‌ای به بررسی مناسبات فقه و سیاست از منظر سه دیدگاه وکالت، نظارت و ولایت‌فقیه با تاکید بر دوره معاصر پرداخته است. 

 

به گزارش سرویس علمی- فرهنگی خبرگزاری «حوزه»، در این مقاله که به قلم احمد رهدار و علی فقیهی نگاشته شده آمده است: در عصر ما مکتب قم با دوره زعامت دینی آیات عظام حائری یزدی، بروجردی و امام خمینی‌(ره) شناخته می‌شود و مکتب نجف در دوره‌های زعامت شیخ انصاری، آخوند خراسانی و محقق خویی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

در دو مکتب مذکور سه گزارش نظارت، وکالت و ولایت‌فقیه وجود دارد که هر یک از این گزارش‌ها نسبت خاصی با امر سیاست پیدا کرده‌اند.

نویسندگان در ادامه مقاله به مباحثی چون گرایش‌های فقهی درباره اختیارات فقیه، مناسبت فقه و سیاست در مکتب قم و... پرداخته و چنین نتیجه می‌گیرد که مکتب قم به دلیل ظهور تاریخی متاخرش می‌تواند حاصل برآیند همه مکاتب فقهی پیش از خود باشد و لذا می‌توان ظرفیت سیاسی و مدیریتی فعال شده در آن را با برآیند ظرفیت‌های دیگر مکاتب فقهی و یا حتی بیشتر از آنها دانست.

*سایر عناوین

تاثیر حکومت سیاسی بر حکم فقهی استفاده از انفال در دوران غیبت از دیدگاه شیعه به قلم محمد امین فرد و زینب مشکانی با نگاهی به مبحث انفال و مالکیت آن در دوران حضور معصوم‌(ع) از دیگر مقالات درج شده در این نشریه است.

حکومت در اندیشه محقق قمی به قلم سید رضا مهدی‌نژاد، آرمان‌گرایی شیعی و نقش آن در تحقق نظام سیاسی اجتماعی مطلوب با تاکید بر تاریخ تشیع در ایران معاصر نوشته ابوذر مظاهری، جایگاه سیاسی مردم در رویکرد اسلام و اندیشه سیاسی غرب بر معرفت به قلم محمد رضا کریمی والا، نظریه «استخدام» و خاستگاه ارزشی «عدالت» از دیدگاه علامه طباطبایی نوشته علی رمضانی دیگر عناوین و مقالات فصلنامه حکومت اسلامی را تشکیل می‌دهد.

فصلنامه علمی- پژوهشی حکومت اسلامی به صاحب امتیازی مجلس خبرگان رهبری و مدیر مسئولی آیت‌الله محمد یزدی منتشر می‌شود.

علاقمندان با تلفن 37741325 -025 تماس بگیرند.

پایگاه اطلاع‌رسانی mag.rcipt.ir در دسترس علاقمندان است.


 


خروج
پنج شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir