*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, علمي و فرهنگی    شماره خبر: ٣٥٢٠٩٥     ١٠:٥٤ - 1393/07/20      پیام‌‌های جاودانه غدیر ارسال به دوست     نسخه چاپي


   پیام‌‌های جاودانه غدیر

   پیام‌‌های جاودانه غدیر 


   حوزه / بررسی پیام های غدیر و اجرای دقیق آن در جامعه اسلامی یک ضرورت ا ست به این معناکه غدیر خم چه پیام هایی داشته ؟ آیا پیام های آن اختصاص به عصر رسول (ص) و بعد از ایشان داشته یا قابلیت اجرا و تا روز قیامت را دارد؟  

 

* امامت منصبی الهی است

  بعد از هر پیامبری احتیاج به شخصیتی معصوم است که در خط او بوده و ادامه دهنده راه و تبیین کننده مرام آن پیامبر است و لااقل در حد حفظ کیان و مجموعه شریعت، نگهبان و پاسدار دین باشد، همانگونه که رسول خدا ص برای بعد از خود جانشینی را در این امر معین نمود و در این زمان این شخص امام مهدی (عج) است.

جانشینان پیامبران باید از جانب خداوند منصوب شده و توسط پیامبر معین و معرفی گردند، همانگونه که پیامبر ص برای خود جانشین معین کرد؛ زیرا مقام امامت، مقامی الهی است و هر امامی باید از جانب خداوند به طور خاص و عام بر این سمت منصوب گردد.

 * گره خوردن غدیر با مسئله سیاسی اسلام

 یکی از پیام های غدیر مسئله رهبری و صفات و خصوصیات او است، هر کس نمی تواند رهبر و جانشن پیامبر ص در جامعه اسلامی باشد, رهبر باید کسی همانند حضرت علی ع باشد که در خط پیامبر بوده و مجری فرمان و دستورا  ت او باشد و گرنه بر مردم است که با او بیعت نکنند. در نتیجه مسئله غدیر با مسئله سیاسی اسلام گره خورده است.

  * پیام همیشگی غدیر

 غدیر یک پیام همیشگی دارد و آن این که الگوی جامعه اسلامی و رهبر و مقتدای  آن بعد از پیامبر ص باید حضرت علی ع و امثال او از امامان معصوم باشند. آنان کسانی هستند که بر ما ولایت و سلطه دارند و باید با تقرب به آن بزرگواران تحت سلطه تکوین و تشریع آنان قرار گرفته تا از برکات فیض وجودشان بهره مند شویم.

 * غدیر و جشن های آن نمادی از تشیع

 غدیر و برپایی جشن های آن نمادی از تشیع ست و در حقیقت واقعه غدیر اعلام این پیام است که باید همیشه با حق که بر محوریت حضرت علی ع و اولاد او است، پیمان بست تا به پیروزی نایل شد.

 * اصرار در ابلاغ حق و حقیقت

 نکته و پیام دیگری که از واقعه غدیر استفاده می شود این است که انسان باید در ابلاغ حق و حقیقت ورزیده و از بیان آن کوتاه نیاید؛ زیرا پیامبر اکرم ص گرچه می دانست مردم بعد از وفاتش به سفارشات او عمل نخواهند کرد، ولی حجت را بر مردم تمام کرده و در هیچ موقعیتی   خصوصاً در حجةالوداع و در غدیر خم از بیان حق و پافشاری بر آن کوتاه نیامد.

 * مسئله مرجعیت دینی اهل بیت (ع)

  یکی دیگر از پیام های غدیر که تا روز قیامت باقی است، مسئله مرجعیت دینی اهل بیت ع است و لذا پیامبر ص در همین ایام بود که حدیث ثقلین را بیان کرد و مردم را به رجوع به اهل بیت معصومش برای اخذ شریعت خود رهنمون ساخت.

 *گذشتن از مصلحت مهم جهت حفظ مصلحت اهم

 یکی دیگر از پیام های غدیر آن است که در برخی از مواقع به جهت حفظ مصلحت و در نظرگرفتن مسئله اهم باید از مصلحت مهم گذشت و آن را فدای مصلحت اهم نمود. حضرت علی (ع) با آنکه از جانب خداوند سبحان و با ابلاغ رسول گرامی اسلام ص به مقام خلافت و رهبری جامعه اسلامی منصوب شد, ولی هنگامی که مقابله و جنگ و خونریزی به جهت به دست آوردن حق خود را به صلاح و مصلحت اسلام و مسلمین ندید، تنها به موعظه و تذکر و اتمام حجت و اظهار مظلومیت خود اکتفا کرد تا اسلام محفوظ بماند؛ زیرا به طور حتم اگر حضرت علی ع غیر از آنچه انجام داد، عمل می نمود، فاجعه ای بزرگ بر اسلام و مسلمین وارد می شد که جبران پذیر نبود و این درسی برای امت اسلامی تا روز قیامت است که گاهی باید به جهت حفظ مصلحت اهم از امر مهم گذشت.

 * اکمال دین ، اتمام نعمت برمردم

  اکمال دین ، اتمام نعمت و رضایت خداوند سبحان در بیان حق و حقیقت و اتمام حجت بر مردم است، همان گونه که در آیه اکمال به آن اشاره شده است.

  برای تبلیغ و بیان حق باید اعلام عمومی کرده و مخفی کاری ننمود، همان گونه که پیامبر ص در حجةالوداع به جهت ابلاغ امر ولایت، اعلان عمومی نمود و نیز قبل از پراکنده شدن مردم در ملأ عام، ولایت را ابلاغ نمود.

 * مسئله رهبری صحیح امت اسلامی در رأس امور است

 مسئله خلافت و جانشینی و رهبری صحیح امت اسلامی در رأس امور است و هیچ گاه نباید معطل گردد, همان گونه که رسول خدا ص با وجود آن که در مدینه مرض خطرناکی وارده شده و گروه زیادی را زمین گیر ساخته بود، ولی در آن سفر موضوع ولایت و جانشنی و رهبری بعد از خود را به مردم ابلاغ نمود.

 موضوع رهبری صحیح در جامعه اسلامی به منزله شالوده و روح اسلام و شریعت است و در صورتی که ابلاغ نگردد، رکن و ستون فقرات جامعه اسلامی از هم متلاشی خواهد شد. لذا قرآن در این باره خطاب به پیامبرش می فرماید: و ان لم تفعل فما بلغت رسالته مائده67

برگرفته ازکتاب غدیرشناسی وپاسخ به شبهات علی اصغررضوانی 


 


خروج
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir