*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, استانها برگزیده, استانها تهران    شماره خبر: ٣٥٢٤٣١     ١٠:٣٢ - 1393/07/24     علائم ظهور منجی موعود در نهج البلاغهاستاد دانشگاه امام صادق(ع) تبیین کرد: ارسال به دوست     نسخه چاپي


  علائم ظهور منجی موعود در نهج البلاغهاستاد دانشگاه امام صادق(ع) تبیین کرد:

  علائم ظهور منجی موعود در نهج البلاغه 


  امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه می فرمایند "به وضوح می‌بینم که در آن زمان و با آمدن آخرین ستاره، نعمت‌هاى خدا بر شما تمام شده و شما به آنچه آرزو داريد، می رسید". 

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از تهران، دکتر محسن اسماعیلی، استاد دانشگاه امام صادق(ع)، روزگذشته در ادامه سلسله جلسات شرح نهج البلاغه، در مسجد 72تن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی تهران برگزارشد، با اشاره به خطبه 150 این کتاب شریف که درباره پیشگویی زمان ظهور حضرت ولیعصر(عج)است، گفت: حضرت دراین خطبه می‌فرمایند «الا وان من ادرکها منّا يسري في ظلمات هذه الفِتن بسراجٍ منيرويحذوا فيهاعلي مثال الصالحين» کسی از ما اهل بیت که آن زمان را درک می‌کند(یعنی حضرت مهدی(عج)، در تاریکی و ظلمت شبانه آن دوران حرکت می‌کند، در حالی‌که یک چراغ فروزان در دست دارد.

وی با اشاره به آیه شریفه 46 سوره احزاب که می‌فرماید: «وَ دَاعِیًا إِلَی اللَّـهِ بِإِذْنِهِ وَ سِرَ‌اجًا مُّنِیرً‌ا» ، این چراغ فروزان را تعبیر به حضرت رسول اکرم(ص) کرده‌اند، گفت: پیامبر(ص) سراج منیر بودند و با توجه به ادامه خطبه که حضرت می‌گوید رفتار ایشان شبیه صلحا است. بیشتر متوجه می‌شویم که آن حضرت رهرو پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) است. چرا که منظور از صالحین در عبارت «و يحذوا فيها علي مثال الصالحين»، آن بزرگواران هستند.

اسماعیلی با طرح این سئوال که آمدن منجی موعود، با یک چراغ فروزان و رفتاری مانند آباء صالحش برای چیست؟ و ما انتظار چه پیش آمدی را باید از ظهور حضرت حجت(عج) داشته باشیم؟ با بیان ادامه خطبه 150 اظهارداشت: چهار اتفاق نتیجه ظهور حضرت مهدی(عج) است «اولین کار آن امام گشایش در کار مردم است "لِیحُلّ فیها رِبقا". یعنی امام زمان(عج) ظهور می کنند، اول برای این که گره گشایی کنند».

وی افزود: "ربق" به طنابی می گویند که پر از گره است. به هر گره هم "ربقه" گفته می شود و اشاره دارد به گره های مادی و معنوی که در زندگی بشر افتاده است، چرا که قبل از ظهور هم مردم دچار جهل اند و گره های فکری و اعتقادی در زندگی‌شان دیده می شود و هم با مشکلات مالی و مادی رو به رو هستند. به عبارت کامل تر، پیش از ظهور، رفاه ممکن نیست.

وی ادامه داد: گشایش ها و توسعه هایی که امروز می بینیم در مقابل آنچه باید باشد و انشاء الله اتفاق می افتد، هیچ است. چرا که "بوجوده سبطت الارض و السماء و بیمنه رزق الورا". وقتی بین ما و بهانه خلقت و این وجود شریف، فاصله است به طور طبیعی، نعمات هم از بشر دریغ می شود.

این محقق و پژوهشگر اضافه کرد: برای این امر سخن دیگری از امام علی علیه السلام در خطبه 100 وجود دارد، جایی که حضرت فرمودند ألا إِنّ مثل آلِ مُحمّدٍ صلى الله عليه وآله وسلم ، كمثلِ نُجُومِ السّماءِ، إِذا خوى نجْمٌطلع نجْمٌ، فكأنّكُمْ قدْ تكاملتْ مِن اللهِ فِيكُمُ الصّنائِعُ، وأراكُم ما كُنْتُمْ تأْمُلُ/ آگاه باشيد که خاندان حضرت رسول(ص)، همانند ستارگان آسمانند كه هر گاه يكى از آن‌ها غروب كند، ستاره ديگرى جای آن را پر مى‏كند. و گفتیم که پی در پی می آیند تا به آن ستاره آخر برسد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: حضرت در ادامه می فرمایند "به وضوح می‌بینم که در آن زمان و با آمدن آخرین ستاره، نعمت‌هاى خدا بر شما تمام شده و شما به آنچه آرزو داريد می رسید".

وی با اشاره به بخشی از خطبه 138 نهج البلاغه که آن نیز درباره ظهور حضرت حجت(عج) است، تصریح کرد: امام علی(ع) می فرمایند: بدانید که فردا او می‌آید (فردائى كه‏مركز حوادثی است که به ذهن کسی نمی رسد)، كسى بر شما حكومت ‏خواهد كرد كه از تمام کسانی که در طول این سال‌ها به بشر ظلم کرده اند، انتقام می‌گیرد. و زمين آن‌چه را که از گنج و نعمت درون خود دارد، داوطلبانه برای او بیرون می‌دهد. و کلید تمام نعمات را به او می‌سپارد.

این استاد دانشگاه افزود: این یعنی وقتی حضرت در پرده غیبت هستند، زمین تمام نعمت‌هایش را در اختیار بشر قرار نمی‌دهد. اما پس از ظهور اختیار تمام نعمت‌ها در دست ایشان قرار می‌گیرد تا گره از کار بشر باز کنند. مشکلات فکری بشر هم به خاطر دوری از قرآن است و حضرت از طریق انس با قرآن است که مشکلات اعتقادی و فکری ما را رفع می‌نمایند.

 اسماعیلی، اثر دیگر ظهور حضرت مهدی(عج) را با توجه به خطبه 150 نهج البلاغه رهایی تمامی بندگان بیان کرد و گفت: حضرت در ادامه می‌فرمایند گام دوم آن است که "يعتق فيها رقا". رِق یعنی بردگی. ایشان با آمدنشان بردگان را رهایی می‌بخشند. رق هم مصدر است و همه نوع بردگی را شامل می‌شود. چه آن‌ها که جسمشان در اختیار دیگران است و چه کسانی که بردة فکری قدرتمندان شده‌اند.

وی، گام‌های سوم و چهار را با ترجمه عبارت "يَصدَع شَعبا" و "يشعَبَ صَدعا"، چنین بیان کرد: حضرت مهدی می‌آید تا بین کسانی که متحد شده اند (کفار) شکاف بیندازد و  آنهایی را که پراکنده و متفرق هستند(مومنین)متحد نماید.این نکته بسیار مهم است که وعده خداوند پیروزی کسانی است که با هم متحدند. مؤمنان اگر پراکنده باشند شکست خواهند خورد. وعده خدا این است که اگر متحد باشی (حتی کافر) به پیروزی می‌رسی و اگر متفرق و پراکنده باشی (حتی مؤمن)، شکست خواهی خورد. و حضرت حجت می‌آیند تا دل‌های مؤمنان را به هم نزدیک کنند.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) یادآورشد: حضرت علی(ع) در جنگ معاویه به یارانشان گفتند "آن‌ها بر شما پیروز می‌شوند، نه به خاطر این ‌که بر حق هستند، نه، بلکه چون با هم متحدند و روی حرفشان ایستاده‌اند. این سنت الهی است. پیروزی با کسانی است که متحد و همدل باشند". بعد حضرت می‌فرمایند "من حاضرم ده نفر از شما را بدهم و یکی از یاران معاویه را داشته باشم". منظورشان به وفاداری آن‌هاست.

اسماعیلی با اشاره به خطبه 97 نهج البلاغه گفت: تفرقه مایه شکست است و اتحاد مایه پیروزی. متأسفانه در زمان غیبت دشمنان خدا متحدند و مؤمنان و دوستان خدا پراکنده‌اند. چیزی که بدون شک از بزرگترین معضلات امروز ماست. یک جمع کوچک به اسم اسرائیل هرکاری می‌خواهد می‌کند و این همه مسلمان نمی‌توانیم جلوی او را بگیریم! این مسئله ناشی از عدم اتحاد ماست

وی در پایان تصریح کرد: اگر می‌خواهیم منتظر واقعی حضرت باشیم، باید تا می‌توانیم گره از کار مردم باز کنیم، فکر و روح مردم را آزاد کنیم و برای همدلی و اتحاد مؤمنین تلاش نماییم تا انشاءالله بستر ظهور آن بزرگوار نیز فراهم گردد.

انتهای پیام 34/313


 


خروج
جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir