*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه ويژه حوزه قم    شماره خبر: ٣٥٤٤٢٠     ١٥:٣٥ - 1393/08/21      ارسال به دوست     نسخه چاپي


  

  آشنایی طلاب با نرم افزارهای «بحار الانوار» و «دروس حوزوی» 


  حوزه/ جمعی از فارغ التحصیلان سطح سه و اساتید آموزش حوزه علمیه خراسان با حضور در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با نرم افزار بحارالانوار، دروس حوزوی و قواعد ادبیات عربی آشنا شدند.  

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، کارشناس پژوهشی مرکز نور در اين دیدار ضمن معرفی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به  معرفی  قابليت های مختلف پژوهشی و فنی نرم افزارهای فوق الذکر پرداخت.

حجت الاسلام حامد مقیسه، در ابتدا، نرم افزار بحارالانوار را معرفی کرد و گفت: " ارائه 21929 كليد واژه، 108710 نمايه و مدخل، همراه با 122919 موضوع برداشت شده از كتاب بحار الانوار"، "دسترسی به موضوعات و مطالب كتاب از طريق جستجوی معنايی و لفظی"، " امكان جستجوی مفهومی از طريق فهرست كليد واژه ها ، نمايه ها و موضوعات" از جمله قابلیت  های این لوح فشرده است.

وی ادامه داد: "ارجاع اصطلاحات هم عرض در نظام مترادفات"، "تفكيک اصطلاحات چند معنايی در نظام مشتركات"، " ارائه فهرست مفاهيم وابسته در نظام مرتبطات"، " امكان ذخيره و چاپ متون دلخواه و فهرست ها"، "نمايش تمام متون با قابليتهای تحقيقاتی (نمايه زنی، حاشيه نويسی، رنگی كردن و علامت گذاری و ...)"، ارتباط تمام واژه های كتاب با سه عنوان لغت نامه بزرگ (لسان العرب، العين و مجمع البحرين) از دیگر قابلیت های این لوح می باشد.

این محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم اظهارداشت: علاقه مندان با مراجعه به این لوح می توانند از قابلیت های متنوع دیگری از جمله؛ "جستجوهای مختلف در متون و عناوين ابواب از طريق فهرست واژگان، تركيب واژهها و ..."، امكان انتخاب متن كتاب به يادداشت و ويرايش آنها"، انتقال مستقيم متون برگزيده از برنامه به محيط word و به قسمت يادداشت و ويرايش آنها" بهره گیرند.

حجت الاسلام مقیسه خاطرنشان کرد: بعد از قرآن كريم كه فصيح ترين و بليغ ترين كتاب هاست، احاديث و روايات ائمه عليهم السلام يكی از بهترين راه های انسان برای رسيدن به مقصد يقين است که از صدر اسلام تاكنون آثار بسياری در اين زمينه به چاپ رسيده که يكی از اين آثار ارزشمند و نفيس كتاب بحارالانوار، اثر علامه گرانقدر مجلسی(ره) می باشد.

وی گفت: در اين برنامه متن كامل بحارالانوار بر اساس چاپ آخوندی (25 جلد)، قابل انطباق بر نسخه چاپ بيروتی(110 جلدی) قابل دستيابی است.

وی ادامه داد: استفاده از سه لغت نامه معتبر به محقق امكان می دهد كه به مفاهيم كاربردی در حوزه ی فقه و اصول دست يابد و پژوهش خويش را به گونه ای شايسته سامان بخشد.

وی بیان داشت:ارجاع اصطلاحات هم عرض در نظام مترادفات، تفكيک اصطلاحات چند معنايی در نظام مشتركات، ارائه فهرست مفاهيم وابسته در نظام مرتبطات و نيز دستيابی به دو محيط مستقل كاربری، از امكانات مفيدی است كه در اين برنامه ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه این لوح فشرده در قالب دو برنامه معجم لفظی و موضوعی ارائه شده است، اظهارداشت: معجم موضوعی دارای امكانات فراوانی است که می توان به مواردی از جمله کلید واژه، نمایه، موضوع، نشانی، پژوهش اشاره کرد.

وی به معرفی قابلیت های معجم لفظی پرداخت و افزود:نمایش، جستجو، فرهنگ لغات، استفاده از سه محيط مستقل كاربری و نيز بهره گيری از امكانات پژوهشی متنوعی چون علامت گذاری، حاشيه نويسی و دستيابی به گزينه پژوهش فعال، ديگر قابليت های اين نرم افزار است.

وی همچنین در پایان گفت: در اين برنامه، سه لغت نامه ی معتبر العين، لسان العرب و مجمع البحرين جهت فهم معانی لغات دشوار گنجانده شده است و"فرهنگ لغات " دارای دو قسمت "ريشه" و "مشتق" با كارايی های متفاوت می باشد.

در ادامه نیز حجت الاسلام مقیسه به کاربردها و قابلیت های نرم افزارهای قواعد ادبیات عربی و دروس حوزوی اشاره کرد.

انتهای پیام    313/17


 


خروج
پنج شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir