*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه مراجع و علما    شماره خبر: ٣٥٤٤٢٨     ١٦:٥٨ - 1393/08/21     آیت‎الله‏العظمی جوادی آملی ارسال به دوست     نسخه چاپي


  آیت‎الله‏العظمی جوادی آملی

  استقلال مرجعیت به برکت حوزه مستقل است 


  حوزه/ حضرت آیت الله جوادی آملی استقلال مرجعیت را به برکت حوزه مستقل دانستند و گفتند: نباید اجازه دهیم که استعدادهای ناب حوزه بدون اینکه پرورش یابند به این زودی جذب دیگر دستگاه‌ها شوند. 

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری  «حوزه»، این مرجع تقلید، امروز در جمع اعضای هیئت رئیسه مجمع  عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به اهمیت تولید فکر و محتوا و گسترش کمی و کیفی خروجی‌های حوزه علمیه قم، اظهارداشتند: به هیچ عنوان نباید حوزه علمیه قم با این همه ظرفیت و امکانات، سر سفره دیگری باشد، بلکه باید محصولات و خروجی های بزرگی داشته باشد.

معظم له بیان کردند:  ما امروز در کنار سفره حوزه نجف نشستهایم، زیرا همه ما اذعان داریم که اگر خروجی حوزه نجف را از ما بگیرند؛ دستمان خالی میماند؛ کفایه، رسایل، کتب اربعه و شرایع و شروح شرایع و... همگی از این جمله هستند و ما امروز از همان ها استفاده می کنیم.

این مرجع تقلید خاطرنشان کردند: سئوال اینجاست که چرا بعد از گذشت صدها سال هنوز ما  نتوانستیم کتابی پرمغزتر از این کتب بنویسیم .

ایشان گفتند: حقیقت امر اینجاست که این بزرگان، معصوم و امامزاده نبودند، بلکه همه آنها مثل ما طلبه بودند، ولی خوب درس خواندند و از همه مهمتر این که اگر حوزه نجف، نجف شد به خاطر نوع و عرضه مدیریت سید مرتضی بود.

معظم له بیان کردند: ایشان با نوع مدیریت خود توانستند شاگردانی چون شیخ طوسی پرورش دهند که دو کتاب از کتب اربعه را بنویسند؛ ایشان با مکنت ارثی خود توانست به شکلی مدیریت کند که چنین خروجی بزرگی از حوزه نجف تولید شود؛ هنر بزرگ او نیز شاگرد پروری بود.

*شاگرد پروری رموز موفقیت

حضرت آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کردند:باید به یاد داشته باشیم که شاگرد پروری از رموز اصلی در موفقیت در این کار است؛ اگر مثل ایشان شاگرد پروری کنیم، موفق خواهیم شد؛ حوزه را باید حوزویان نگاه دارند و اگر حوزه را رها کنند قطعا این روند به تضعیف حوزه منجر خواهد شد.

*نهال فروشی نکنیم

ایشان گفتند: نباید اجازه دهیم که استعدادهای ناب حوزه بدون اینکه پرورش یابند جذب دستگاه‌های دیگر شوند. وقتی وارد فیضیه می شوم و می بینم اطلاعیه‌های جذب  بخش های مختلف را نصب کرده اند، قلبا ناراحت می شوم، چون این کار نهال فروشی است و ما نباید اجازه دهیم که طلبه ای که استعداد رهبر و مرجع شدن را داراست، به این سطح راضی شود.

این مرجع تقلید با ذکر این مطلب که رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید خروجی این حوزه هستند، خاطرنشان کردند: باید به شکلی کار کنیم که چنین محصولاتی را بتوانیم به بهترین شکل تولید کنیم.

*حوزه نباید معطل دولتی خاص بماند

ایشان بر لزوم استقلال حوزه تاکید کردند و افزودند: حوزه باید مستقل باشد و نباید معطل دولتی خاص بماند، زیرا اگر حوزه مستقل نباشد خروجی‌های حوزه نیز مستقل نخواهند بود و اگر امروز مراجع و رهبری مستقل هستند به برکت حوزه مستقل است.

حضرت آیت الله  جوادی آملی خاطرنشان کردند: حوزه مستقل دیگر تحت تاثیر دولتها نیست؛ زیرا دولتها همگی بر اساس منافع و شرایط خود تصمیم میگیرند و به همین دلیل حوزه نباید خود را تابع این تفکرات کند؛ شعار «نه شرقی و نه غربی» بهترین شعار است، زیرا در یک باغ سه نوع درخت دارد؛ گروه اول درخت‌هایی که در سایه شرق هستند و بخشی که در سایه غرب هستند و گروهی از درختان نیز در وسط باغ هستند؛ شگفت است که تنها درختانی که در وسط باغ هستند درست رشد میکنند؛ زیرا زیر سایه کسی نیستند و نور آفتاب را به کاملا درک می کند.

ایشان با اشاره به عزای حسینی نیز گفتند: در بحث ایام عزای امام حسین (ع)دو مطلب را باید مورد توجه قرار دهیم؛ نخست تسلیت برای این ایام و عزای امام و دیگری مسوولیتی که ما در مقابل امام خود داریم.

حضرت آیت الله جوادی آملی افزودند: وقتی که پیامبر(ص) فرمودند که من  و علی(ع) پدران این امت هستیم، در حقیقت آنها ما را دعوت کردند که فرزندانشان باشیم و در این بین ما فرزندان نسبت به پدران خود وظیفه داریم.

 


 


خروج
سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir