*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه گزارش, مناسبت هاي خبري, ویژه حوزه علمیه قم برگزیده    شماره خبر: ٦٩٣٥٦     ١٩:٤٠ - 1389/08/25      ارسال به دوست     نسخه چاپي


  

  همه افراد، تنها به رابطه با خدای خود می اندیشیدند 


  امروز، روزی بود که همه تنها به یک چیز می اندیشیدند و آن چیز، قرب و نزدیکی به خدا بود؛ همه آمده بودند تا دعای امام حسین(ع) در روز عرفه را با هم بخوانند و با واسطه قرار دادن حضرت سیدالشهداء(ع) میان خود و خدا، طلب مغفرت و آمرزش و نزدیکی به درگاه آفریدگار خویش را کنند. 

 

امروز، روزی بود که همه تنها به یک چیز می اندیشیدند و آن چیز، قرب و نزدیکی به خدا بود؛ همه آمده بودند تا دعای امام حسین(ع) در روز عرفه را با هم بخوانند و با واسطه قرار دادن حضرت سیدالشهداء(ع) میان خود و خدا، طلب مغفرت و آمرزش و نزدیکی به درگاه آفریدگار خویش را کنند. اگر بعد از ظهر امروز سه شنبه 25آبان ماه89، سری به حرم حضرت معصومه(س) می زدید، مشاهده می کردید، انبوه جمعیتی را که برای خواندن دعای روز عرفه آمده بودند. بعد از پرشدن ظرفیت حرم مطهر حضرت معصومه(س) بسیاری از مردم در خیابان های اطراف نشسته بودند و با خدای خود مناجات می کردند. نکته ای که به نظر جالب می آمد، این بود که افرادی که به ظاهر حتی حاضر نبودند اتوی لباس آن ها از بین برود، یک روزنامه را روی زمین پهن کرده بودند و با نشستن روی آن به درگاه حق تعالی تضرع می کردند. در این میان پس از گذشتن از خیابان های اطراف به مدرسه فیضیه قم رسیدیم، که در آن جا هم مشاهده کردیم که بعد از پرشدن سالن اجتماعات این مدرسه از انبوه طلابی که آمده بودند با خدای خود مناجات کنند، حیات این مدرسه هم تا حدودی از جمعیت پر شده بود، در این میان با برخی از طلابی که مشغول دعا خواندن بودند گفت وگویی را در مورد دعای روز عرفه و اهمیت این روز انجام دادیم.

*عرفه روز امید

حجت الاسلام هابیل جوانی طلبه جوان اردبیلی است که می گوید درس خارج فقه را می گذراند، او درباره روز عرفه می گوید: بعضی از روزها و ساعات هستند که ارزش فوق العاده ای دارند؛ بعد از شب قدر، روز عرفه از دسته همین روزها و ساعت هاست که ارزشی خاص دارد و امید اجابت دعا در آن بسیار زیاد است؛ مخصوصا اگر سعادت حضور در صحرای عرفات برای کسی فراهم شود که بسیار ارزشمندتر است، چرا که طبق آیات و روایات متعدد، امام زمان(عج) در روز عرفه در صحرای عرفات حضور می یابند. و خلاصه کلام این که این ساعات، ساعاتی است که امید اجابت دعا در آن بسیار است و از این رو فرصت خوبی است که برای تضرع و توبه از گناهان گذشته و همچنین اجابت دعاهایی که در طول سال، آن ها را از خداوند طلب می کنیم. فرصت حضور در دعای عرفه و درک این روز با عظمت، فرصت بسیار مغتنمی است که خداوند به لطف و کرم خود به انسان ها ارزانی داشته است و به همین دلیل باید گفت که هر شخصی که در این روز که درهای رحمت خداوند باز است، به سوی خدا برود و با خدای خود صحبت کند، رحمت خدا بر او نازل و حاجت هایش برآورده می شود.

*روز عرفه، حکم واکسینه کردن انسان از گناهان را دارد

حجت الاسلام محمد مهدی مهدوی روحانی میانسال اهل نیشابور است، او در مورد روز عرفه می گوید: دعای عرفه از این نظر که واقعا تزکیه کننده است و انسان ها را به سوی حق و حقیقت هدایت می کند، بسیار قابل توجه است؛ از طرفی دیگر دعای عرفه، دعایی انسان ساز است، چرا که وقتی کسی این دعا را می خواند معنویت خاصی را در دلش حس کرده و خودش را در محضر خدا می بیند و از این رو سعی خواهد کرد حجاب های ما بین خود و آفریدگار را، برطرف کند تا در آینده به یک انسان کامل و مطلوب، از دیدگاه حق تعالی تبدیل شود. در این روز دست التماس به درگاه خدا باید برد و به ائمه معصومین(ع) هم توسل جست تا میان ما و خداوند، واسطه گری کنند تا اگر ما به واسطه گناهانی که انجام داده ایم، آبرویی نداریم، به آبروی آن ها حاجت های مان  مورد توجه خداوند قرار گیرد. طبق روایات بسیار متعدد که از ائمه معصومین(ع) به جا مانده است، سفارش فراوانی شده است که اگر کسی فکر می کند، در شب های قدر آمرزیده نشده، نباید روز عرفه را از دست بدهد، چرا که گفته اند در این روز رحمت الهی همچون باران باریده می شود که همگان می توانند از آن بهره ببرند. در روایتی است که وقتی گدایی در روز عرفه از امام حسین(ع) تقاضای کمک می کرد، امام(ع) با تعجب به وی فرمودند که در این روز که در های رحمت الهی باز است، چرا از بنده خدا طلب کمک می کنی؟

تعبیر دیگری که برای روز عرفه و شرکت در دعای عرفه امام حسین(ع) می توان به کار برد، واکسینه کردن انسان هاست، به گونه ای که دل و جان کسانی که به واسطه انجام گناهانی که حکم میکروب را دارند، تیره و تار شده، در روز عرفه با دست تضرع و نیاز بردن به درگاه حق تعالی واکسینه می شود.

*روز عرفه، هدیه خدا به انسان هاست

حجت الاسلام سید فداء علوی، طلبه ای از کشور افغانستان است که در توصیف روز  عرفه می گوید: روز عرفه روزی عرفانی است، که انسان ها در آن روز، مخصوصا در صحرای عرفات از تمام کارهای دنیوی و مقام و مال دنیا دست برمی دارند و فقط به رابطه بین خود و خدا می اندیشند. در روایات متعددی آمده است که اگر کسی فرصت نکرده است تا شب قدر را درک کند، روز عرفه بهترین فرصت است تا فرصت از دست رفته شب قدر را جبران کند. روایاتی که از ائمه معصومین(ع) نقل شده است همگی از طریق پیامبراسلام(ص) به آن ها رسیده است؛ در یکی از این روایات آمده است که پیامبراسلام(ص) شخصا فرموده اند که روز عرفه فرصتی برای آمرزیده شدن گناهان است؛ از این رو باید گفت که کسی که می خواهد گناهانش آمرزیده شود، باید به روز عرفه که تنها یک روز در سال است، توجه و عنایت ویژه ای داشته و این فرصت را غنیمت بشمارد. روز عرفه، هدیه ای است که خداوند به انسان ها عطا کرده تا گناهانی را که در طول یک سال انجام داده اند، با اشک تضرع و طلب مغفرت پاک کنند. لذا دعای عرفه از بهترین دعاهاست.

* دلی که در حین مناجات با خدا بشکند، خدا در آن جای می گیرد

حجت الاسلام محسن عمیق، هم که از اساتید جامعة المصطفی العالمیة است، در مورد روز عرفه می گوید: اگر بخواهیم روز عرفه را تعریف کنیم، شاید بتوان گفت که این روز مصداقی از حدیث «من عرف نفسه، فقد عرف ربه» است. روز عرفه روز شناخت و معرفت و روز به اوج رسیدن انسان است. هرچند عرفه در صحرای عرفات تعریف شده است، اما صحرای دل ها همه جاست و صحرای عرفات می تواند در صحرای دل ها هم جای گیرد و عاشقان را در جمعی مثل صحرای عرفات جمع کند و ناله های آن ها را در آن روز به سمت خدا و آسمان روانه کند. عرفه واقعیت و حقیقتی است که هرکس بتواند آن را درک کند، این توانایی را هم دارد که به شناخت کاملی دست یابد. وقتی دعای عرفه ای که از امام حسین(ع) به یادگار مانده است را مورد مطالعه و تدبر قرار می دهیم، به آن ابعاد درونی ذلت و عبودیت انسان پی می بریم و از سوی دیگر عظمت کلام الهی را در می یابیم. امیدواریم عاشقان راه مورد رضایت خدا، در این میدان عشق بتواند عبودیت و بندگی خود را به خدای خود نشان دهند. قطعا کسانی که در دعاهایی مانند دعای عرفه، انکساری در دل های شان ایجاد شود، خدا به راحتی در این دل شکسته جای خواهد گرفت. طبق روایت های مختلف و متعدد و البته مورد اطمینان، در روز عرفه گناهان انسان ها بخشیده خواهد شد و این حقیقتی است که انسان ها می توانند آن را به راحتی دریابند. امیدواریم در چنین روزهایی که به عنوان روز موعود شناخته می شوند، امام موعود حضرت صاحب الزمان(عج) ظهور کنند.

*عرفه؛ فرصتی که خدا در اختیار انسان قرار داده است.

حجت الاسلام حسن یاری طلبه جوان لرستانی اهل کوهدشت است که او نیز در مورد روز عرفه می گوید: راز و نیایش با خداوند از طریق دعا و تضرع به درگاهش، یکی از فرصت هایی است که خداوند در ا ختیار بندگان خویش قرار داده است. طبق روایاتی که وجود دارد کسانی که در شب قدر بخشیده نشده‌اند، باید امیدوار باشند که در روز عرفه با خواندن دعای عرفه امام حسین(ع) بخشیده شوند.

گزارش: صادق چهرقانی

 


 


خروج
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir